Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » [Kombinatorika] Leírásban van...

[Kombinatorika] Leírásban van két kombinatorikai feladat, mi ezeknek a megoldása? Nem muszáj megoldani, elég, ha egy kicsit elindítotok a megoldásban.

Figyelt kérdés

A feladatokat én találtam most ki, érdekelne, mit kell akkor csinálni, amikor "összetettebb" kombinatorikai feladatok vannak. A feladatok élethűszerűségét most ne nézzétek, az elv az, amire kíváncsi vagyok.


1.) Tegyük fel, hogy van egy óvodás csoport, ami 15 főből áll. Két csoportra bontjuk az óvodai csoportot, 4-en szeretik a csokoládét, 11-en pedig a cukorkát. Az óvónéninél van 5db csoki és 8db cukorka. Mindegyik édességet ki akarja osztani, de úgy, hogy csokit csak annak ad, aki szereti a csokit, cukorkát pedig csak annak, aki szereti a cukorkát. 1 gyerek akár több ugyanolyan édességet is kaphat, akár mind az 5db csoki lehet 1 embernél. Hányféleképpen tudja kiosztani az édességeket?


2.) Van 10db diák (A, B, C, D, E, F, G, H, I, J), és van 3db kék, 4db zöld, 3db piros ceruza, és úgy akarja a tanárnő kiosztani őket, hogy C mindenképp vagy piros, vagy zöld ceruzát akar. Minden diák kap ceruzát, és mindenki maximum 1-et. Hányféleképpen történhet a kiosztás?


2016. ápr. 12. 10:42
 1/7 A kérdező kommentje:
Bocsánat, az első feladatban annyit javítanék, hogy "1 gyerek akár több ugyanolyan édességet is kaphat, akár mind a 4db csoki lehet 1 gyereknél" - Nem 5db csoki, csak 4db van.
2016. ápr. 12. 10:43
 2/7 A kérdező kommentje:
Bocsánat, a javítás értelmetlen, az eredeti kérdés a kérdés (több a csoki, mint ahányan szeretik a csokit, de ez nem baj).
2016. ápr. 12. 10:47
 3/7 anonim ***** válasza:

Az elsőnél érdemes külön foglalkozni a csokisokkal és külön a cukrosokkal. Az ilyen típusú feladatnál a következő a bevett szokás; a négy gyereket válasszuk el 3 vonallal:


gyerek|gyerek|gyerek|gyerek


Ahány csokoládét adunk valamelyik gyereknek, annyi karikát írjuk a rubrikájába, például hogyha az elsőnek 1-et adunk, a másodiknak 3-at, a harmadiknak nem adunk, a negyediknek 1-et, akkor ezt kapjuk:


o|ooo||o


Nem nehéz kitalálni, hogy minden kiosztáshoz tartozik pontosan egy ilyen jelsorozat, és mindegyik jelsorozatból egyértelműen kiolvasható, hogy melyik gyerek mennyit kapott, tehát ezek között kölcsönösen egyértelmű hozzárendelés van. Emiatt, hogyha meg tudjuk határozni, hogy hány jelsorozat van, azt is megkapjuk, hogy hány kiosztás van, ehhez pedig a már megtanult ismétléses permutációt hívjuk segítségül: 8!/(3!*5!)-féleképpen oszthatja ki a csokikat.


Ugyanezt végigjátsszuk a cukrosokkal is, és a két kapott értéket összeszorozzuk.


A másodiknál az összes-rossz kiszámolásával érdemes számolni:


összes eset: minden megkötés nélkül, ismétléses permutációval: 10!/(3!*4!*3!)


rossz eset: az a rossz, amikor C pirosat kap, ekkor marad 3 kék, 4 zöld és 2 piros, ekkor a lehetséges kiosztások száma 9!/(3!*4!*2!)


Ezeket kiszámolod, kivonod egymásból őket, és az lesz az eredmény, amit kapsz rá.

2016. ápr. 12. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Az miért rossz eset, ha a C pirosat kap, amikor a feladat szerint a C mindenképp vagy piros, vagy zöld ceruzát akar?
2016. ápr. 12. 11:01
 5/7 A kérdező kommentje:
Egyébként nagyon szépen köszönöm a részletes leírást, már vagy 50 különböző feladatot leírtam, de valahogy amikor olyan feladat van, hogy ki kell n elemből választani k-t úgy, hogy a kiosztásra különböző kritériumok is vonatkoznak, eléggé nagy bajban vagyok. :D
2016. ápr. 12. 11:03
 6/7 anonim ***** válasza:
Nem én vagyok a 3as, de értelemszerűen a rossz nem az, amikor C pirosat kap, hanem amikor kéket.
2016. ápr. 12. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Igen, azt elnéztem, de a leírtak alapján remélem sikerül korrigálni.
2016. ápr. 12. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!