Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Egy mű elemzése, vagy pedig...

Egy mű elemzése, vagy pedig összehasonlító elemzés? Milyen szempontok alapján?

Figyelt kérdés

Érettségin ugyebár 3 lehetőség van. Egy mű elemzése, összehasonlító elemzés, vagy pedig érvelés.

Az érvelés az nagyon téma függő, illetve még nem írtam érvelést (csak 1 alkalommal), így abba nem szeretnék belevágni. Nem érettségin szeretném először megpróbálni :D Egyébként is kell hivatkozni néhány műre, ami valószínűleg nem fog menni :/

Így maradt csak 2 lehetőségem.

Az egy mű elemzése, ha minden igaz, akkor egy novella lesz. Legalábbis nagy valószínűséggel. De előfordult már pl. ballada is.

Novella elemzésnek mi a menete?


Két mű összehasonlításánál pedig 2 vers szokott lenni, ahol kell valamilyen szinten a költők életrajza, illetve keletkezési körülményről valamit tudni. Aztán pedig lehet elemezgetni a verset. (cím, költői képek, eszközök, rímképlet, stb). Itt mi a helyes sorrend?


Az 500 szót szerintem elég nehezen fogom összekaparni, főleg ha olyat fogok(unk) kapni, ami kevésbé fekszik :/

Mit tanácsoltok/javasoltok, mit választanátok (persze egyén függő is)?

És 1 mű értelmezésénél, illetve 2 mű összehasonlításánál mire figyeljek? Mi a helyes sorrend a fogalmazás írásakor? Mely szempontok alapján?

Viszonylag kevés fogalmazást írtam, sose volt erősségem :(



2016. ápr. 30. 20:59
 1/5 anonim válasza:
6%

Szia!:)


Én még csak 10.-es vagyok. A mű értelmezésénél novellát adnak??? Honnan tudod? Vagy mindig azt szoktak?


Először is van: bevezetés tárgyalás befejezés. Mindegyiket a sornál belljebb kezd jól láthatóan (erre is pont jár) írj szépen az is pontot ér. Mi még novellat nem elemeztünk szóval nem tudom.hogy hogy kell :(.

2016. máj. 1. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Tavaly érettségiztem, én az egy mű elemzését választottam.

Az a baj a magyar érettségivel, hogy a legtöbb tanár nem tanítja meg még a szempontokat sem a feladatokhoz. Mi csináltunk körülbelül max. 3-4 szövegértést és pár mű elemzést, de összehasonlítóra nem emlékszem.

Illetve érettségi előtti órákon, nem győzte hangsúlyozni, hogy mindenki műelemzést írjon, mert az érvelésen úgy is elvéreznénk, meg oda saját olvasmányt kell említeni.

Ez más osztályban is így volt, az egyik gimis osztályban mindenki csak érvelést írt, mert mással nem is foglalkoztak. :D

[link]

Ezen a linken a novella szempontjai vannak.

Ezt tanította anno nekünk a magyar tanárom. Remélem kiolvasható az írásom. :D

Én is ez alapján írtam meg a sajátom és jól sikerült.


Sok szerencsét az érettségihez!

2016. máj. 1. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
A mi szempontrendszerünk azért egy kicsit bővebb. 20 pontból áll, èrtelemszerűen mindegyiknek új bekezdés kell.
2016. máj. 1. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! A füzet sokat segít :)

Remélem, hogy novella lesz és lehetőleg olyan, ami számomra megfelelő :D

Sajnos nagyon kevés forgalmazást írtunk, szövegértést pedig egyátalán, de az megoldható... igazából arra nem nagyon lehet készülni. 1-2-t megcsináltam. Volt, ahol 36 pontom volt és volt, ahol 22 pontot sikerült összeszedni :(

Remélem majd, hogy egy viszonylag jó forgalmazást sikerül majd összehoznom. Érvelésnél pedig nagyon félek, hogy elvéreznék :/

2016. máj. 1. 15:57
 5/5 s55 ***** válasza:
Én kigyűjtöttem magamnak néhány szempontot, meg hogy mi alapján lehetne megcsinálni, ha akarod elküldöm..
2016. máj. 1. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!