Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogy működik a kredit rendszer...

Hogy működik a kredit rendszer? Most akkor nekem kell krediteket szereznem, vagy nekem vannak felhasználható krediteim?

Figyelt kérdés
2016. máj. 24. 21:33
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Neked kell bizonyos kreditmennyiséget összegyűjtened az elvégzett tárgyaiddal, de az is meg van határozva, hogy max. hány kreditnyi tárgyat vehetsz fel ingyenesen egy félévben ( és efölött a határ felett fizetned kell a plusz kreditek után akkor is, ha államilag támogatott képzésen vagy)
2016. máj. 24. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
65%

Neked kell szerezned.

Minden tantárgy ér valamennyi kreditet. Meg van határozva, hogy egy-egy szak elvégzéséhez hány kreditnyi tárgyat kell összesen teljesítened és azokat milyen címen (kötelező, szabadon választott stb). Egy félév során általában 30-33 kreditnyi tárgyat vehetsz fel ingyenesen. Állami ösztöndíj megtartásához (ha bekerültél) minimum évente 30 kreditnyi tárgyat kell teljesítened.

2016. máj. 24. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Bizonyos szempontból mindkettô.


Minden tárgynak meg van adva, hogy mennyi kreditet ér - ez lényegében azt hivatott jelölni, hogy mennyi munkát igényel az adott tárgy elvégzése.


Tehát a kreditek "megszerzésével" mérik a munkádat - és akkor ennek megfelelôen tudnak olyanokat mondani, hogy pl.

- ha nem végzel el elég (mondjuk 30) kreditet egy évben, akkor kirúgnak / átraknak fizetôsre

- összesen 180 kreditnyi tárgyat el kell végezni a BA / BSc diplomához.

- és akkor ebbôl szakonként meg van adva, hogy legalább X kreditnyi kötelezôen választható tárgynak kell lenmie, Y kreditnyit ebbôl a csoportból, stb..


Tehát ezzel tudnak egy viszonylag rugalmasabb követelményrendszert felállítani a diplomaszerzéssel szemben.


A másik oldalról viszont az egyetem erôforrásai (termek befogadóképessége, oktatók száma, stb.) végesel, ezért van egy korlát, hogy mennyit tanulhatsz ingyen. Ez a diplomához szükséges kredit + 10 % (legalábbis nálunk annyi volt anno), tehát alapképzésen 198 kredit. Ha már teljesítettél ("megszereztél") ennyi kreditet, akkor utána már fizatni kell, hogy újabb tárgyakat vehess fel - kreditenként egy meghatározott összeget.

Ráadásul ha egy tárgyból többedszerre kell elmenned vizsgázni vagy többedszerre kell felvenned, mert megbuktál belôle, akkor is fizetned kell egy kreditenkénti büntetést, tehát 4 kredites tárgyból bukni kétszer drágább, mint egy 2 kreditesbôl - itt azért egyetemenként változó a szabályzat, van, ahol a bukásért kell fizetni, van ahol meg csak a (talán) 3. vizsgáért meg a tárgy újrafelvételéért.

2016. máj. 24. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
73%

Az alapképzéses részt leírom.

Egy Ba diplomához meg kell szerezni összesen 180 kreditet, minden tárgy adott számú kreditet ér, ez szépen fel van sorolva az adott szak tanrendjében, és a neptunban. A tanrendben szereplő tárgyakat kötelező teljesíteni a diplomához, ebből összejön 170 kredit. A maradék tízet szabadon választható tárgyakból kell összegyűjtened, ezeket értelem szerűen te választod ki. Ha államvizsga előtt nincs meg a 180 kredited akkor nem diplomázhatsz.

Na most lehetnek eltérések bizonyos szakoknál, én az alap helyzetet írtam le, ami a legtöbb helyen érvényben van, szerintem ez alapján megérted. Egyébként én arról hogy ha túl sok kreditet veszel fel fizetned kell még nem hallottam, de bármit kinézek belőlük.

Amúgy ne aggódj, nem fogsz túl sok kreditet felvenni, félévenként az a harminc is bőven elég lesz.

2016. máj. 24. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A kreditrendszerben meg van határozva, hogy a diplomáig hány kreditet kell szerezned, ebből hányat a kötelező és hányat a választható tárgyakból. Persze a kötelezőket mindenkinek el kell végeznie, de mondjuk azt mondják, hogy 30 kreditet kell felvenned választhatókból, és minden választható tárgy 3 kredit, akkor az egyetem alatt mondjuk 50 kurzusból azt a 10-et választod ki, és abban a félévben, amelyiket és amikor akarod, csak az a lényeg, hogy a diplomáig a 10 tárgy meglegyen.

Ez tulajdonképpen arra jó, hogy ellentétben a gimivel akkor is továbbmehess egy felsőbb évfolyamba, ha egy tárgyat nem sikerült teljesíteni, csak azt egy következő félévben pótolnod kell (kivétel ez alól, ha az adott tárgyra van ráépülő kurzus, mert akkor a ráépülőt nem veheted fel, és emiatt esetleg évet is veszíthetsz).

Meg azért is jó, mert bizonyos tárgyakat te oszthatsz be, hogy melyik félévben szeretnéd felvenni.

Szóval jelentős szabadságot biztosít a középiskolai rendszerrel szemben.

2016. máj. 24. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
46%
Ja igen, leesett, ha túl sok kreditet szereztél azért valóban fizetni kell, már ha meg akarod tartani őket. Még végzés előtt ki lehet "üttetni" őket az indexedből.
2016. máj. 24. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!