Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Létezik olyan vegyület hogy...

Létezik olyan vegyület hogy prop-1-én-1-ol?

Figyelt kérdés

2016. jún. 4. 12:16
 1/3 anonim ***** válasza:

igen

[link]

2016. jún. 4. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Létezik. De érdemes tudni, hogy az ilyen jellegű vegyületek, amelyek ugyanazon a szénatomon tartalmaznak kettős kötést és hidroxilcsoportot (-OH), az ún. enolok, egyensúlyi reakcióban vannak a megfelelő oxovegyülettel, vagyis amikor a szóban forgó szénatomon oxocsoport (kettős kötésű oxigén) van. Ez egy fajta tautoméria.


Tehát a prop-1-én-1-ol egyensúlyban van a propanallal, ami egy aldehid. Nem tudom, mennyit tudsz az egyensúlyi reakciókról, de ez azt jelenti, hogy mindkét vegyület át tud alakulni egymásba, csak különböző sebességgel, ezért egy idő után beáll köztük egy egyensúly, amikor mindkét vegyület egymás mellett jelen van egy bizonyos arányban. Az oxo-enol tautomériák egyensúlya az oxoforma felé van eltolva, ami azt jelenti, hogy az egyensúlyi elegyben több propanalt fogsz találni, mint prop-1-én-1-olt.

2016. jún. 4. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat :)
2016. jún. 5. 09:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!