Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Anyámnak tök mindegy, miből,...

Anyámnak tök mindegy, miből, csak az a fontos, hogy legyen egy diplomám. Más családjának is hasonló hozzáállása van?

Figyelt kérdés

Nem vagyok már gyerek, harminc vagyok. Annak idején otthagytam a felsőoktatást, mert nem tetszett. Nem akartam olyasmire éveket pocsékolni, ami nem én vagyok. Jól fizető állásom lett így is, de most, harminc évesen jöttem rá, mit akarok tanulni, így most jelentkeztem is oda, ahova akarok. Nem vele élek, csak azért szoktunk beszélgetni. Szerinte oda kéne visszamennem, ahol már majdnem végeztem, mert az is egy jó suli és legalább hamarabb diplomás lennék. Nem látja, nem érti, még mindig, hogy miért nem akartam, és miért nme akarom most sem. Semmi értelmét nem látom, hogy olyan papírom legyen, amit nem fogok használni soha, és ha meg is szerzem, rossz leszek belőle, mert nem érdekel. De neki mindegy. Szerinte "máshogy néznek az emberek, ha van egy diplomám", és teljesen mindegy, hogy az miből van.


Nem értem. Akárhogy igyekszem, nem értem, miért erőlteti ezt az egészet.


Ti értitek? Nálatok is ilyen a családi háttér?


2016. jún. 28. 21:53
 1/4 anonim ***** válasza:
73%

30 vagy, ne hagyd, hogy édesanyád mondja meg, mit tegyél az életeddel. Tanuld azt, amit te szeretnél.

Egyébként a "máshogy néznek az emberek, ha van egy diplomám" hozzáállás szerintem baromság. Vannak szakmák, amik értékesebbek egyes diplomáknál.

2016. jún. 28. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Jah :D nem, nem hagyom magam, erről szó sincs. Felnőtt ember vagyok. Csak ő amolyan "mindig a gyerekem maradsz" hozzáállással él, és kérdezés nélkül véleményezi az életem. Ezt már megszoktam. Csak nem tudom kezelni ezt a diploma mániáját. Amúgy a választott sulival is végül diplomás leszek, csak 3 év múlva, míg a régi sulimmal, ha elfogadtatom a tárgyaimat már 1.5 év múlva az lennék, és szerinte ez a logikus döntés, nem az új. Sosem törekedett arra, hogy a valódi boldogságot keresse szakmailag, a fizetés és a többi ember megbecsülése számított neki, nem az, hogy ő szereti-e amit csinál. Szerintem sosem szerette igazán. A szokásos dolgokat hallom tőle mindig: az élet nehéz, a munka kemény, a főnöknek mindig igaza van, örüljünk, hogy van munka, stb. Soha egyszer sem szerepelt a mondatok között az, hogy "érdekes? Szereted csinálni? Motivált vagy?" stb.
2016. jún. 28. 22:02
 3/4 anonim válasza:

Én még most végeztem gimiben és jelentkeztem egyetemre. Végül programtervező, illetve mérnökinformatikus szakokat írtam be. Egyes családtagjaim hosszú időn át próbálták erőltetni, hogy legyek matek-fizika tanár. Sohasem értettem hogy miért akarják ezt, de a végén csak le tettek róla, részben azért, mert más családtagjaim megérették, hogy ezt akarom és nem mellesleg talán még jobban is járok vele.


Lehet, hogy neked is az segítene, ha anyudat valaki "jobb belátásra bírná", ha már rád nem hallgat. Több olyan embert is ismerek, akinek a szülei erőltettek valamilyen irányt (orvos vagy tanár például), hát ők szenvednek is rendesen az egész szakkal, vagy azokkal a tárgyakkal ami azon belül nem érdekli őket.


Semmi értelme nincs annak, hogy legyen egy papírod, amit aztán az életben nem használsz. Ebben az országban valamiért menő, hogy eggyel több papírod van, mint a szomszédnak. Ezt sosem tudtam megérteni. Én azt mondom, ha érdekel valami, akkor azt végezd el és csak azt, ne azt amit már elkezdtél és abbahagytad, mert nem tetszett.

2016. jún. 28. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Ezek szerint anyukáddal épp nem az a baj, hogy mindegy lenne számára, miből van diplomád, mert azt írod, azt szeretné, ha arra a szakra mennél vissza, ahol voltál, mert "az egy jó suli"


Egyébként megértem őt - noha természetesen nem értek egyet vele, mert az utóbbi 15-20 évben a világunk rengeteget változott. Az idősebbektől sokszor hallom, hogy "mindegy, milyen diplomád van, csak legyen". Ennek megvan az oka: régen volt egy időszak, amikor még olyan keveseknek volt diplomája, hogy magával a diploma tényével annyira ki lehetett emelkedni, hogy tényleg eltörpült a tény, hogy miből van - az állások is sokkal átjárhatóbbak voltak, mert inkább felvettek egy nem-szakos diplomást és kiképezték, semmint valaki olyat, akinek semmilyen diplomája nem volt, mert abból indultak ki, a diploma garancia arra, hogy bizonyos készségei megvannak, és képes magas szinten gyorsan tanulni. Még a 90-es évek közepén a gimnáziumban nekünk is ezt mondogatták: "mindegy, miből, csak legyen".


Persze a tömegképzéssel ez teljesen megváltozott, de az idősebb generáció ezt már nem érzi át. (A vicc az, hogy mára a PhD képzés is "tömegképzéssé" vált:S)

2016. jún. 29. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!