Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan tudok doktori iskolába...

Hogyan tudok doktori iskolába bekerülni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Szeretnék ebbe [link] , vagy egy ehhez hasonló doktori iskolába bekerülni, de jelenleg fogalmam sincs a dolog mikéntjéről. Tudnátok linkelni valamilyen összefoglalót, ami leírja az ügymenetet? Ami szintén érdekelne, inkább bíztatás szintjén, hogyha nincs TDK-m, akkor is lehetséges az ilyesmi, ugye? :D



2016. júl. 11. 22:33
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
89%
Alapképzés. Mesterképzés és majd utana doktori. Mellé jól jön 1-3 nyelvvizsga, stb. A felvételi részletei fenn kell hogy legyenek a honlapon.
2016. júl. 12. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
89%
Bal oldalt képzési terv alatt.
2016. júl. 12. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Amikor én jelentkeztem, május 31- volt a jelentkezési határidő.


Ami az én doktori iskolámban kellett hozzá:

- befogadó tanszék vezetőjétől nyilatkozat a befogadásról, amennyiben felvételt nyerek

- kiválasztott témavezető nyilatkozata arról, hogy elvállal, ha felvesznek

- két ajánlás

- két oldalas kutatási terv egy előre megadott sablon felépítése alapján

- szakmai önéletrajz

- publikációs jegyzék (ha van) és a két legjobbnak ítélt publikáció fénymásolata (ha van)

- legalább jó minősítésű diploma (akkor ugye még nem volt kiállítva - ennél jobb minősítésért plusz pont járt)

- egy középfokú nyelvvizsga (de ez ugye a diplomához úgyis kellett - a többi nyelvvizsgáért plusz pont járt)


Adott doktori iskola szabályzatát kell megnézni, ott kell befogadó tanszéket és témavezetőt és témát egyeztetni, úgy kell beadni a jelentkezést. De a különböző doktori iskolák követelményei és eljárásrendje nagyon eltérő lehet, ezért mindig az adott doktori iskola szabályzatát kell figyelembe venni.

2016. júl. 12. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Az előző válaszoló jól leírta nagyjából a menetét ennek. Valóban eltérések vannak a doktori iskolák felvételi követelményei között, így érdemes a kiszemelt doktori iskola szabályzatát, programjait tanulmányozni.

Az én esetemben volt egy téma, ami érdekelt és szerettem volna mélyebben vizsgálni, így ehhez kerestem témavezetőt, aki elvállal.

Ezután vele egyeztetve megírtam a minimum 4-6 oldalas kutatási tervemet, amit benyújtottam a többi dokumentummal együtt, amiket az előző válaszoló is említett - végzettség (legalább jó rendű), nyelvvizsga, publikációk, szakmai életrajz.

Az én esetemben nem volt pontrendszer egyébként, hanem felvételi elbeszélgetésre hívtak be minden jelentkezőt és a benyújtott dokumentumok+beszélgetés alapján felállítottak egy sorrendet a pályázók közül.

A biztatás szintjét pedig túllépve: igen, TDK nélkül is lehetséges. Nyilván nem hátrány, ha van már "előéleted", de nem kizáró ok, hogyha nincs TDK dolgozatod. Nekem nem volt, igaz a mesterszakon volt olyan kutatási eredményem, amit publikálni is tudtam, de alapvetően nem kizáró ok.

Az elsődleges dolog az érdeklődésre rátalálás adott területen belül, utána jöhet a további tájékozódás.

2016. júl. 12. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a bíztatást!


Én egyetem után 5 évig szoftverfejlesztéssel foglalkoztam, aztán idéntől próbálok kezdeni valamit a biomérnöki diplomámmal (még osztatlan képzésben csináltam, MSc-nek felel meg). Mindenképp az egészségügy érdekel, egyébként is erre szakosodtam, de sajnos publikációm nincsen.


Most 3 hónapja labordiagnosztikával foglalkozom, de azt hiszem, hogy a próbaidő után abbahagyom, mert nem visz semmivel sem közelebb a kutatás-fejlesztéshez. Ezek szerint ha nincs publikációm, akkor esélytelen a dolog, és inkább arra kellene törekednem, hogy publikációm legyen, meg hogy képezzem magam a témában?


Hmm kicsit ördögi körnek tűnik, mert hogyan publikálok, ha a kutató laborokba pénzhiány miatt szinte csak kizárólag PhD hallgatókat vesznek fel? Szívesen lennék tudományos segédmunkatárs, ha ez elindít valamerre a pályán, de az eddigiek alapján kb. lehetetlen ilyen álláshirdetéseket elcsípni, amik kifejezetten immunológiai kutatásokra vonatkoznak, és tudományos segédmunkatársat keresnek. :S


Nyilván nem mondok búcsút ennek az álmomnak, de nem látom, hogy innen hova tovább.


Ami még rémlik az egyetemi időkből, hogy mintha valaki mondott volna olyat, hogy 3.5 feletti kumulált átlag kell ahhoz, hogy állami ösztöndíjat kaphasson valaki. Bár a diplomám 4-es, de a kumulált átlagom 3.4 körüli volt. Igazából a legtöbb tárgynál úgy voltam vele, hogy mindegy, csak görbüljön, aztán legyen meg a kredit. Ha kicsit jobban odafigyeltem volna, akkor nem lett volna ilyen gubanc. Ami még szintén handycap, hogy pont immunológiából is kettessel csúsztam át, mert félholtan vizsgaidőszak végén kifolyó aggyal tanultam rá 1 órát a buszon úgy, hogy vizsgakurzus volt. Egyébként az elmúlt 5 évben képeztem magam sokat a témában, de ez akkor sem mutat jól.


Megpróbálok email-t írni ennél az iskolánál a titkárnak, hogy mik a bekerülési feltételek, meg hogy esetleg tud-e javasolni valamit, hogy milyen irányba induljak, aztán meglátjuk. Ha van még további tanácsotok, akkor szívesen hallgatom, köszi az eddigieket! :-)

2016. júl. 12. 22:33
 6/16 anonim ***** válasza:

3-as vagyok:

Szeretnek azzal "riogatni", hogy baj, ha nincs publikációd, pedig nem hátrány, mert nagyon ritka, hogy valakinek van, inkább előny, ha van, de nem hátrány, ha nincs.

(Nekem is csak TDK összefoglalóban volt absztraktom:S - valami plusz pont járt érte)

Amúgy természetesen nálunk is volt szóbeli.

A titkárságot megkérheted e-mailben, hogy küldjék el a Doktori Iskola szabályzatát, DE semmi mást ne intézz e-mailen, és ne kérdezz tőlük szakmai dolgokat, mert az elég komolytalanná teszi az ügyet. (Esetleg kérd ki a doktori iskolából a folyamatban lévő munkák címét, abból tudsz téma terén ihlehet meríteni.)

Ha anno ott végeztél, akkor keress meg régi tanárokat, tanszékvezetőket, és tőlük kérj szakmai tanácsot (úgyis az első lépés az, hogy kell témavezető, befogadó tanszék és természetesen egy téma).

Két eset lehetséges:

- vagy "viszel" témát

- vagy becsatlakozol az adott tanszék kutatási programjába, és annak egy részterülete lesz a te témád.


Én azt ajánlom:

- ha még van valaki a DI titkárságán, kérd el a szabályzatot (bár láttam, a neten is fenn van)

- témák, témavezetők tekintetében böngészd a doktori.hu-t (itt megtalálod az összes doktori iskolát, az összes témavezetőt és az összes témát)

- szeptemberben kezdd el felvenni a kapcsolatot potenciális témavezetőkkel

Májusig biztosan találsz témát, témavezetőt, tanszéket, és be tudod majd adni a jelentkezésed.

2016. júl. 13. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

Köszi! Ez nagyon hasznos válasz volt! :-)


Nem tudtam, hogy lehet vinni témát. Nekem ez sokkal bonyolultabbnak tűnik, mert egyrészt irodalmazni kell egy csomót, hogy tisztában legyél a ritkábban kutatott területekkel, illetve azzal, hogy milyen konkrét kis szeletke a témakörben, amit szívesen kutatnál. A másik oldalról meg nem biztos, hogy pozitív, ha úgy mész oda egy témavezető jelölthöz, hogy te ezt és ezt akarod csinálni. Legalábbis azt mondják, hogy a főnök mindig szereti megmondani az alkalmazottnak, hogy mit csináljon. Kutatóként ez nem így van? Szerinted pozitívum lehet, ha kész kutatási tervvel állítok oda valakihez, vagy esetleg valami nagyjából kidolgozott vázlatra gondoltál?


Megtaláltam PDF-ben, de szívesebben mennék SOTE-ra, mint Debreceni Egyetemre, mert ott tanultam éveket. Persze elolvasom ezt a szabályzatot is, mert érdekel az egész ügymenete. Köszi a címet! Keresni fogok Budapesten is doktori iskolát, hátha találok valami hasonlót, aztán először majd azzal próbálkozok.


A publikáció hiányát az állami ösztöndíjra írtad, vagy a bekerülésre? Nekem úgy tűnt, hogy bekerülni nem annyira nehéz, és a publikáció inkább csak előny, mint kizáró tényező, viszont az állami ösztöndíj elnyeréséhez szerintem szükséges a publikáció és a befolyásos témavezető is. Az nem világos, hogy költségtérítésesen mekkora eséllyel vesznek fel, mondjuk tudományos segédmunkatársnak, mert ahol eddig próbálkoztam, ott azt mondták, hogy csak PhD hallgatókat vesznek fel állami ösztöndíjjal, vagy valami ilyesmit, mert nincs keret új munkaerőre. Ennyire nem áll jól pénzben a kutatás - fejlesztés Magyarorszgágon, vagy ez csak egyedi eset lehetett?

2016. júl. 13. 22:01
 8/16 anonim ***** válasza:

Én a diplomamunkámat vittem tovább, így én "vittem" a témát, és egyértelmű volt, milyen jellegű lesz, senki nem vette rossz néven. Másnál viszont láttam, hogy egy projektre / kutatási témára vették fel az illetőt, és annak egy részét dolgozta ki a disszertációjában.


A publikáció hiányát természetesen a bekerülésre értettem, hogy nem hátrány, ha nincs. (Én is államin voltam.)


Amúgy jól látod, mennyire áll "jól" a kutatás-fejlesztés:(, nem egyedi eset volt.

2016. júl. 13. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Köszi! Akkor megpróbálkozok államival is, aztán meglátjuk hova vezet ez az egész. :-)
2016. júl. 14. 16:16
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Kiegészítve a másik kedves válaszoló teljesen korrekt válaszait és reagálva a saját téma kérdésére:

nekem volt terület, ami érdekelt és úgy mentem oda a potenciális témavezetőhöz. Ő elmondta az ötleteit, esetleges szűkítésre-bővítésre vonatkozó javaslatait és csak utána került sor a kutatási terv megírására.

Adott embertől függ, hogy mit gondol arról, ha valaki saját ötlettel megy, de nekem az a tapasztalatom, hogy az önállóságot díjazni szokták ezen a szinten. Teljesen ötlet nélkül én nem is javasolnám senkinek a jelentkezést és az is veszélyes, ha egy az egyben más érdeklődését/területét húzza magára az ember, mert a motiváció csökkenhet (ilyenre láttam példát, a doktorandusz végül váltásra kényszerült a képzése közben).

Tehát fontos, hogy elképzeléseid legyenek arról, hogy mit szeretnél, miért szeretnéd, mi érdekel adott területen belül, stb. Ezekről a potenciális témavezető is biztosan kérdezni fog, hiszen neki is fontos, hogy olyan doktorandusza legyen, aki valószínűsíthetően nem csak az abszolválásig jut el, ahogy sokan...

2016. júl. 15. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!