Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan szólítják a jogászokat?

Hogyan szólítják a jogászokat?

Figyelt kérdés
Ugyanolyan doktorok, mint pl az orvosok, ugyanúgy megkapják a nevük elé a doktor jelzőt. Ha azt mondjuk valakire, hogy doktor úr, doktor nő, automatikusan az orvosokra gondolunk... most egy jogász nőnek is lehet mondani, hogy doktornő? Elvileg ugye attól függ, hol dolgozik az illető, pl egy bírónál eviden, hogy bírónő, ügyvédnő stb. De mi van akkor, ha egy jogász mondjuk büntető szervnél vagy egyéb helyen dolgozik? Az illem szerint, egy orvos-jogász összejövetelen, most akkor ő is doktornő/úr?
2017. febr. 17. 00:07
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
0%
orvost doktor úrnak jogászt méltóságos úrnak vagy nagyságos asszonynak szokták. de igazából orvos már minden jöttment lehet kb szal csak hagyomány miatt doktorok
2017. febr. 26. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
48%

Kérdező, igen, szólítják, de tévesen. Az orvosok doktor úr/doktornő megszólítása nem a doktori cím miatt van, hanem ez a foglalkozásnév. Ezért hívod a mérnököt is mérnök úrnak, a gimis tanárt tanár úrnak. Az orvos szinonimája a doktor (szlengben: doki), és kb minden nyelvben az orvosi foglalkozás neve doctor, docteur...stb Filmekben is úgy szólítják meg őket, hogy (pl) "Doctor, please..".

A 8-as arra utalt, hogy bár mindkettő MSc képzés, és doktori címmel (NEM fokozattal) jár, nem lehet egy kalap alá venni a kettőt. Míg orvosin nincs levelező képzés, addig a jogot csúszás nélkül végzik el emberek heti 40 órás munka mellett. Ebbe nem tisztem beleszólni, mindkettő nehéz szak.

Lepontoztátok a 11-est, bár nem értem az okát. Sokan nem érik a szarkazmust.

Nem is értem a kérdés létjogosultságát. Az átlagember, ha jogászal találkozik, akkor az vagy ügyvéd, ügyész, bíró. Őket ügyvéd úrnak, ügyvédnőnek, ügyész úrnak, ügyésznőnek, bíró úrnak és bírónőnek szólítjuk. Ha meg frissen végzett jogot egy ismerős, azt a keresztnevén szólítjuk jobb esetben.

Külföldön mondjuk nem is lenne értelme, mert rengeteg országban nem kapnak a jogászok doktorit, ez magyar hagyomány. Ezzel szemben az orvos az USA-tól kezdve Oroszországig mindenhol megkapja az MD (Doctor of Medicine) címet, ha elvégzi az orvosi egyetemet. Ettől függetlenül a jog is nehéz, de míg egy orvosnak doktorként is fog dolgozni, nem nagyon van olyan szakma, hogy jogász, olyan értelemben, hogy vagy ügyész lesz, vagy bíró, vagy ügyvéd, de egy orvos orvos marad, ha szakorvos is lesz. A jogász pályán belül a specializációknak ezzel szemben külön nevük van, és úgy szólítjuk meg őket.

2017. márc. 2. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
43%

Még valami: "addig míg mindkettő személyi igazolványában szerepel, h dr. XY, addig nincs különbség."

Ez nem igaz. Az orvosi és a jogi egyetem is MSc szintű képzést ad, doktori címmel. Ezzel szemben, ha egy orvos, jogász, matematikus, bölcsész stb az MSc után megcsinálja a PhD-t, tehát tudományos fokozatot szerez, az magasabb szintű, mégis ugyanúgy "dr" van a személyigazolványban.

Még valamit ahhoz, hogy szerinted ugyanolyan doktor az orvos meg a jogász. Szubjektív vélemény következik. Papíron igazad van, hisz mindkettő MSc képzés, de gyakorlatban ez nem feltétlenül van így. Ismerek jogászt, aki elkezdte az orvosit, de már 1x csúszott, és ismerek olyan orvostanhallgatót, aki az ELTE-n jogon 3 évig színjeles volt, átment orvosira, de már 2x csúszott.

2017. márc. 2. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
48%

Miért is lettem lepontozva 0-ra? Mert le mertem írni, hogy a PhD doktor magasabb szintű képzés, mint ami az orvosi vagy jogi diplomához jár? Pedig így van, lenullázás előtt utána lehetne nézni a dolgoknak. Fokozatok sorrendje: BSc/BA - MSc/MA - PhD (ez után jöhetnek a DSc, MTA doktori és társai)

Vagy az nem tetszett, hogy leírtam két ismerősöm esetét? Nyilván, sok embernek meg a jog a nehezebb, de én pont olyanokkal találkoztam, akiknek az orvosiba tört bele a bicskájuk.

2017. márc. 3. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!