Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hova menjek tovább főiskolára,...

Hova menjek tovább főiskolára, ha szlovákiai vagyok, de magyar újságíró, riporter szeretnék lenni?

Figyelt kérdés
Ilyenkor magyarországi egyetemre/főiskolára kellene mennem? Vagy mindegy?

2017. ápr. 17. 10:21
 1/4 anonim ***** válasza:
Célszerűbb
2017. ápr. 17. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Igen, magyar egyetemre


Viszont akkor magadba kell nézz, hogy mennyire beszéled az akcentus nélküli, szlovák szavaktol mentes magyar nyelvet. Pl nem véthetsz olyan hibát, hogy az ujsagba a virsli helyett azt írod, hogy párki, vagy a sült krumpli helyett hogy hranolki,mert a legtöbbek számára egyből érthetetlen az irasod. A riporternel meg a mindenkori számára elsőre érthetős standard magyar nyelvet kell beszéld. Nem tudom hogy az ország melyik részén laksz, milyen messze a magyar határtól, de sok helyen a kell az köll a megy az mögy, az betű helyett a betűt használnak a hoz ragrol leszedik a z betűt, stb. Ha így beszélsz, akkor bizony jobbik esetben elsőre sokan nézni fognak, rosszabbik esetben nem fogják érteni. Szóval ezekre figyelned kell.

2017. ápr. 17. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Mindenképpen magyar nyelvű képzésre kellene jelentkezned, mert az újságíró képzésnél különösen fontos, hogy megtanulj különböző stílusokat, szóhasználatot a cikkekhez, nagyon fontos, hogy kifogástalanul használd a magyar nyelvet. Ha ez neked nem megy, azt egy magyar egyetemen már a képzés alatt leszűrik (sok cikket kell majd írnod gyakorlásként), és megmondják, miben kell még sokat fejlődnöd. Szlovákiában viszont szlovákul tanulnád mindezeket, és egyáltalán nem derülne ki, hogy magyarul jól tudsz-e fogalmazni vagy sem, és nem is tudnak neked segíteni, hogy jobb magyar nyelven újságíró/riporter váljon belőled. A 2-es válaszolónak is igaza van, ha akcentussal beszéled a magyart, akkor riporterként kevesebb esélyed lesz, viszont írásban szerintem nem gond, ha Szlovákiában jellemző szavakat használsz, azért hamar meg lehet tanulni, mit lehet beleírni egy magyarországi magyaroknak szóló írásba, és mi az, amit nem értenének meg. Az elején úgyis felügyelettel írnád a cikkeket, vagyis valaki átnézné utánad.
2017. ápr. 17. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Észak-komáromi vagyok, úgyhogy semmilyen tájszólásom sincs, és magyar iskolákba jártam, úgyhogy így a kettő nyelvet nem szoktam összekeverni. Köszi a válaszokat!
2017. ápr. 19. 15:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!