Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogy kerülhet ilyen feladat...

Hogy kerülhet ilyen feladat egy történelem érettségibe?

Figyelt kérdés

[link]


Ez az idei év emelt történelem érettségi, a MÁSODIK FELADAT érdekelne.

Egyszerűen ezt honnan a francból kellene tudnom?

Valaki leírná, hogy melyik forrásból derülnek ki a válaszok?


Itt a javítókulcs is:

[link]

7. oldal



2017. máj. 18. 21:54
 1/3 anonim ***** válasza:
96%

Első: "Ulrich az unokatestvéréhez érkezett látogatóba..."


- A második forrásban ott van, hogy "a városban […] egy évet és egy napot eltöltött", ő meg látogatóba érkezett, tehát nincs polgárjoga Augsburgban. De mivel üzleti ügyben tárgyal, és kereskedést akar áttelepíteni, ezért nyilván nem a nem szabadok közé tartozik. Egy lehetőség maradt. Pipa.


Második: "a helyi kádárcéh tagja, műhelye a kádárok utcájában lévő háza földszintjén található."


- Helyi kádárcéh tagja, tehát a városban él, és háza is van, tehát rendelkezik tulajdonnal. Egyértelmű. Polgárjoga van Augsburgban. Pipa.


Harmadik: "az alsóvárosban lakik, ahol – saját ház híján – egy pék özvegyétől bérli az emeleti szobákat"


- Ő az ügynök, tehát tuti nem a nem szabadok közé tartozik, de mivel nincs saját háza, ezért nincs polgárjoga, de szabad.


Negyedik: "fogadó padlásszobájában lakik"


- Szintén nincs ház, de csapos a fogadóban, tehát szabad.


Ötödik: "a mester egyetlen leányának vőlegénye, a kádárműhely reménybeli örököse."


- A mester lányának a vőlegénye, tehát szabad, de még nem az övé a műhely, tehát nincs polgárjog.


Hatodik: "birodalmi lovag, császári megbízásból utazik a bajor herceghez, a polgármester vendégszeretetét

élvezi."


- Egyértelmű, hogy szabad, de nem a városban él, ezért nincs polgárjoga.


Hetedik: "gyermekkora óta az udvarházban él, és urát kíséri megbízásai során."


- Udvarházban él, urát kíséri = nem szabad.


Nyolcadik: "a polgármester veje, háza a főtéren, a templommal szemben van."


- Van saját háza, a városban él, tehát van polgárjoga.


Józan paraszti ész. Onnan kellett tudni. Még a forrás se kellett volna, anélkül is túl egyszerű lett volna. Idén az egész emelt egy nagy vicc volt, én nulla tanulással számoltam 70% körül magamnak, szövegértés volt az egész. Inkább hasonlított egy magyar érettségire mint történelemre...

2017. máj. 18. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 chtt ***** válasza:
100%

nem tudom, nekem ment, csak az örököst rontottam el, mert azt hittem, elég gazdag... nem figyeltem, hogy még csak legény, még ha rangidős is


aki városi, eleve szabad (ide forrást se írok, hatodikos anyag) - tehát csak a telkes jobbágy fia a kivétel

aki gazdag és augsburgi (legalább 1 éve és 1 napja - 2. forrás), annak vagyon polgárjoga is (3.forrás) - aki szegény, annak nincs (szintén 3.)


a/ nürnbergi (2. forrás), van tulajdona (1. forrás), tehát szabad, polgárjoga is van, csak nem Augsburgban...

b/ saját műhelye van (1)

c/ nem elég gazdag a lelkem (3)

d/ szintén szegény (3), de szabad, mert tavaly húsvétkor költözött, tehát letelt az egy év és egy nap (2)

e/ (ezt néztem el) - legény, tehát még nincs saját tulajdona (1)

f/ városlakó (nürnbergi), tehát szabad, de nem augsburgi, tehát ott nincs polgárjoga

h/ telkes jobbágy fia, más szolgálatában utazgat, nem a városban él... (2)

i/ augsburgi, gazdag, mi köll még a boldogsághoz :) (1 és 3)

2017. máj. 18. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Ez simán szövegértés csak. Nem kell rajta felháborodni. Óvodás szintű feladat.
2017. máj. 19. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!