Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan kell közös nevezőre...

Hogyan kell közös nevezőre hozni több két jegyű törteket?

Figyelt kérdés

Például: 8/81 + 7/36 + 5/12=?

A számlálókat tudom hogy kell bővíteni, de közös nevezőre hozni ekkora számokat, azt már nem. Addig megvan, hogy keressük meg a 3 nevező legkisebb közös többszörösét, és hogy bontsam fel a nevezőket prím tényezőkre, de aztán teljesen elakadtam és nem értem az egészet.



#matematika #tört #legkisebb közös többszörös #azonos nevezőjű törtekké alakítás
2017. okt. 15. 12:49
 1/5 anonim ***** válasza:

Ugyanúgy kell, mint amikor két szám esetén jártunk el:


81 = 3^4

36 = 2^2 * 3^2

12 = 2^2 * 3


Kiválasztjuk mindegyik hatványból a legnagyobb kitevőjűt, ez itt a 3^4 és 2^2, tehát a három szám legkisebb közös többszöröse, így a legkisebb közös nevező a 3^4*2^2=324. A bővítés innen ugyanúgy megy, mint eddig.

2017. okt. 15. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Én mindig is utáltam az ilyen szabályokat. :)

Szimplán összeszoroztam a három nevezőt, és voálá meg is van a közös nevező.

Ha pedig a feladat kérte, hogy a végén egyszerűsítsem, az már könnyebb volt. Úgyis látod az utolsó számjegyeken, hogy mivel lehetne osztani úgy, hogy egész legyen. :)


Amúgy az ilyen feladatoknál, az esetek 95%-ban, a legnagyobb nevező 2-3-4-5x-étől biztos nem nagyobb a legkisebb közös többszörös.

Ez is hasznos verzió ha nem tudod a pontos módszert.

Pl itt a 81 négyszerese pont a legkisebb közös többszörös. (324).

S ilyenkor általában elég a két legnagyobbal játszani, a harmadik úgyis benne lesz.

De ez tényleg az esetek 95%-a. :) A maradék 5% esetében meg beszorzom a hármat és a végén egyszerűsítgetek.


Nem több 1-2 percnél ez a "szabály nélküli" módszer sem.

2017. okt. 15. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
igen de ha beszorzom a harmat az nem jo, mert pont az a lenyeg, hogy gyakoroljuk a primtenyezokre bontasat es kiszamita a legkisebb kozos tobbszorost. 13:11-nek es miert pont 2 a masodik hatvannyal kell szorozni? miert nem a harom a masodikkal kell?
2017. okt. 15. 18:57
 4/5 A kérdező kommentje:
13:11: es a 12nel is ott van h 2 a masodikon azt miert nem szoroztad bele? magyarazd meg legyszives h miert pont azt a ket szamot es miert es hogy
2017. okt. 15. 20:04
 5/5 anonim ***** válasza:

Mint már írtam, a legnagyobb kitevőjű hatványokat kell kiválasztani, és azokat összeszorozni; most 2-es és 3-as alapú hatványok vannak, tehát az a 2-es és az a 3-as alapú hatvány kell, amelyiknek a legnagyobb a kitevője. 2-es alapú hatványból van 2^2 és 2^2, így éretelemszerűen a 2^2-et választjuk ki, 3-as alapúból van 3^4, 3^2 és 3, ezek közül a 3^4-nek a legnagyobb a kitevője.


Azért így kell eljárni, mert kvázi azt a lehető legkisebb számot keressük, amelyik mindhárom számmal osztható. Vegyük a 3-as hatványokat; ha a 3^2-et választanánk ki, akkor mindegy, hogy emellé mit választunk még szorzónak, mivel a 81=3^4-nel nem fogjuk tudni elosztani, emiatt kénytelenek vagyunk legalább a 3^4-nt választani. Nagyobb kitevőjű hatványra pedig azért nincs szükség, mivel már a 3^4 is eleget tesz annak a kitételnek, hogy (részben) osztható legyen a végső szorzat az adott számokkal, és egyébként is a legkisebb jó számot keressük.

2017. okt. 15. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!