Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan készüljek a magyar...

Hogyan készüljek a magyar érettségire?

Figyelt kérdés
Magántanuló vagyok, teljesen egyedül kell felkészülnöm a magyar nyelv és irodalom érettségire. Mit javasoltok? A szóbeli tételeimet kidolgozom, megtanulom, ez tiszta. Írásbelire érdemes megtanulni további művek elemzését (kidolgozott érettségi témák könyv segítségével) vagy inkább készüljek az úgymond gyakorlatra, tehát érvelés, szövegértés?

2018. febr. 22. 21:12
 1/6 anonim ***** válasza:
Én megcsináltam az előző évek érettségi feladatokat és így sikerült rá felkészülnöm!
2018. febr. 22. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Szövegértésre úgy tudsz, ha az előző évek feladatsorait megoldod, máshogy nem nagyon. Szerintem felesleges műelemzést betanulni, max. a műelemzés lépéseit, mivel többnyire ismeretlen műveket kapsz. Amikor én érettségiztem is egy kortárs írótól volt szöveg, az meg nem tananyag.
2018. febr. 23. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
értem, köszönöm a válaszokat!
2018. febr. 23. 15:02
 4/6 anonim válasza:
én is magántanuló vagyok, most érettségizem. Én inkább a szóbelitől tartok :D
2018. febr. 24. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Mysphraghmuthosis ***** válasza:

Gyanítom, hogy a kérdésed a középszintű magyar nyelv és irodalom érettségire vonatkozik, ezért ezzel kapcsolatban volna néhány javaslatom:


Az írásbelire készülés során kezdd el korábbi évek feladatsorait oldogatni, s ellenőrizd magad a kapcsolódó javítási-értékelési útmutatók segítségével, így látni fogod, hogy milyen hiányosságaid vannak, amelyek pótlására erőteljesebben kell fókuszálnod.


Az I. részben található szövegértési feladat világos. Az ugyancsak ezen részben választható érvelés vagy gyakorlati szövegalkotás kapcsán pedig annak érdemes utánanézned, hogy a (helyes) érvelésnek milyen formai, tartalmi követelményei vannak, illetve hogy milyen gyakorlati szövegalkotási formák fordulhatnak elő, s azoknak milyen formai és tartalmi követelményei vannak.

Ami utóbbit, a gyakorlati szövegalkotást illeti, tavaly májusban egy motivációs levelet, októberben pedig egy felszólalást kellett írnia a vizsgázóknak. A hivatalos vizsgaleírás szerint ( [link] egyébként a motivációs levélen és a felszólaláson túl előfordulhat még például hivatalos levél (panaszos levél stb.), kérvény, vitaindító, hozzászólás, ajánlás és méltatás.


A II. részben található műelemzés és összehasonlító műelemzés kapcsán felesleges előre betanulnod bármilyen elemzést is. Itt az a lényeg, hogy a műértelmezési "mechanizmust", a műelemzési képességedet alkalmazni tudd azon műre/művekre vonatkozóan, amelyeket kapsz – hogy ez mennyire megy, fel tudod mérni korábbi évek érettségiinek műelemző feladataival.


A szóbelivel kapcsolatban pedig érdemes úgy eljárnod, amit a kérdés kifejtésében is írtál, azaz hogy kidolgozod a témaköröket, majd megtanulod őket.

2018. márc. 17. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget! :)
2018. márc. 28. 14:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!