Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Történelem érettségi?

Történelem érettségi?

Figyelt kérdés

Sziasztok,

azokhoz szólna a kérdésem akik már érettségiztek töriből, vagy most készülnek.

5 vagyok töriből, de nem tartozik a kedvenc tantárgyaim közé, az esszéírásban vagyok gyengébb, legalábbis sokszor le van pontozva dolgozatban.

Óráról órára készültem 4 éven keresztül, most hetek óta intenzíven tanulok, két különféle könyvből, amikben az egész érettségi követelmény benne van.

Így szünetben napi 3-4 órát ülök a könyv előtt, szinte már átismételtem a 4 év anyagát, de úgy érzem, ha valamit megtanultam, egy másik tételt elfelejtettem.

Ez elég gyakorlás érettségire? Megérné gyakorló esszéket írni? Mert én időpazarlásnak gondolom, hogy fél órát - órát körmöljek és azért gépelve is sok idő, de hátha valaki másképp gondolja.


2018. ápr. 2. 17:46
 1/2 Mysphraghmuthosis ***** válasza:
100%

Gyanítom, hogy a középszintű történelemérettségire vonatkozik a kérdésed, ezért azzal kapcsolatban volna pár javaslatom.


Ha az említett két könyv megfelelő, vagyis valóban a középszintű érettségi témakörök kidolgozott változatait szakszerűen tartalmazza, akkor a tanulási forrásaid rendben vannak. Hogy aztán a témaköröket milyen módszerrel érdemes tanulmányoznod, azt neked kell kitapasztalnod, hiszen ahány tanuló, annyiféle tanulási módszer, szokás stb.


Mindenképpen érdemes korábbi évek feladatsorait megoldogatnod, így egy-egy esszét célszerű volna megírnod. Mint említetted, az esszéírásban gyengébb vagy, ezért mindenképpen fókuszálnod kell az ezzel kapcsolatos hiányosságaid pótlására.

Tisztában kell lenned az esszéírás szempontjaival, s azok mentén haladva kell az adott esszékérdéshez tartozó ismereteidet írott formába öntened.

Természetesen nem kell az összes korábbi esszét megírnod, idő sem volna rá, továbbá néhány helyes esszémegoldás után úgyis ráérzel az ízére. Párat mindenképpen írj meg, s ellenőrizd magadat a kapcsolódó javítási-értékelési útmutatók segítségével, vagy, ha a tanárod kész segíteni, akkor akár hozzá is fordulhatsz, hogy ellenőrizze a megoldásodat. Mindemellett megteheted azt is, hogy esszéket úgy oldasz meg, hogy elolvasod a feladatmegfogalmazást, s vázlatosan átgondolod, mikről írnál, hogyan helyeznéd el térben é időben, milyen megállapításokat tennél stb. Akár írásban is készíthetsz vázlatot.


Egyébként – jelen esetben csak vázlatosan felsorolva – az alábbi szempontokra kell ügyelned az esszé írása során:


1. Feladatmegértés: ez lényegében azt jelenti, hogy arról írj, amit a feladatmegfogalmazás kijelöl számodra, attól ne térj el, csak a témához szorosan kapcsolódó tartalmakra térj ki.


2. Tájékozódás térben és időben: az esszében kifejtendő téma elhelyezése "földrajzilag" és az idő "dimenziójában".


3. Kommunikáció, a szaknyelv alkalmazása: használd megfelelően a szakkifejezéseket, legyen rendben a nyelvhelyesség: értelmes mondatok, szöveg tagolása stb.


4. Ismeretszerzés, a források használata, az eseményeket alakító tényezők feltárása, problémaközpontú és kritikai gondolkodás: itt egyrészt az a lényeg, hogy az esszéhez adott forrásokat valamilyen formában építsd bele az esszébe, s ne csak egyszerűen valamilyen, a forrásból kiolvasott tartalmi megállapítást helyezz az esszébe, hanem kapcsolj hozzá megállapítást, következtetést.

Másrészt pedig ezt a szemléletmódot ne csak a forrásfelhasználás során érvényesítsd, hanem az egész esszé írása közben: ne csak tényeket, adatokat közölj, hanem mindegyikhez kapcsolj megállapítást is, végig gondolkodj ok-okozati, előzmény-következmény viszonyban, s úgy is írj.

2018. ápr. 3. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!
2018. ápr. 3. 22:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!