Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Jó érettségi? Érdemes már...

Jó érettségi? Érdemes már nyáron elkezdeni felkészűlni? Hogyan készüljek törire hatékonyan ha kimaradt a 9. -ben es10. -ben a tanulasa?

Figyelt kérdés

Még csak most fejezem be a 11.-et de nagyon félek az érettségitől. Idén kezdtem el tanulni,javítottam egy egészet az átlagomon tehát 4,5 most.

Nagyon szeretnék egyetemre menni.

Hogy készüljek angolra? Higyan fejlesszem a szókincsem? Általánosban és gimiben is gyatra volt a nyelvtanárom,de szeretnék 4-es érettségit.

Ez lehettséges?

Történelemből is 4-est,ezért ha időben elkezdek készülni sikerülhet? Mert sajnos a 9.-10. töri kimaradt mert nem tanultam még túl sokat akkor.



2018. máj. 7. 13:49
 1/5 anonim ***** válasza:
Bőven. Írj esszét, nézd meg a régi feladatokat, zanza.tv és simán megvan...
2018. máj. 7. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Milyen egyetemre szeretnél menni? Sok helyre be lehet jutni 3-as 4-es érettségivel is.

Az érettségit általában túlizgulják az emberek. Ha valaki javarészt az összes órán ott volt és nagyjából figyelt is rajtuk, akkor nulla tanulással hármas mindenből összeszedhető. Ha érettségi előtt átolvasgatja az anyagokat, akkor négyes, ha meg tanul akkor ötös. Emeltszintre viszont érdemes lehet már akár most is kicsit tanulgatni, ugyanis aki azt szeretne rakni annak általában fontos hogy kimondottan jól sikerüljön. De középszinten csak az utolsó pillanatban nekiállva általában mindenki szokta tudni hozni a hármas négyes szintet.

2018. máj. 7. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Én mindenből középszintet csinálok,illetve rajz a választottam. Előre láthatólag Budapestre vagy Pécsre.Sajnos azt még nem tudom milyen szakra.
2018. máj. 7. 14:55
 4/5 Mysphraghmuthosis ***** válasza:
100%

A történelemérettségire való felkészüléssel kapcsolatban volna néhány javaslatom.


Először is fontos leszögezni, hogy a történelemérettségire nem kell a teljes négyévnyi tananyag, ugyanis mind közép-, mind emelt szinten meg vannak határozva a számonkérhető témakörök. E témakörök listáját megtalálod az alábbi dokumentum 8–13. oldalán: [link]

Értelemszerűen a középszintű témakörök vonatkoznak rád, az emelt szintűekkel nem kell foglalkoznod.


I. Írásbeli


Az írásbelire készülésnek két útja van: az elméleti tudás felfrissítése, elsajátítása, valamint a gyakorlás, azaz korábbi érettségi feladatok megoldása.


1. Az elméleti tudás felfrissítése során a kiindulás a linkelt témakörök listája legyen. Az e témakörökhöz tatozó ismereteket felidézheted, elsajátíthatod a tankönyvek vonatkozó fejezeteiből, vagy akár használhatsz olyan, a középszintű történelemérettségire felkészítő kiadványt, amely a középszintű témakörök kidolgozott változatait tartalmazza.


2. Az elméleti tudás bővítése mellett fontos, hogy oldogass korábbi érettségi feladatsorokat, majd javítsd a munkádat a hozzájuk kapcsolódó javítási-értékelési útmutatók segítségével. Ezáltal egyrészt hozzászoksz a feladattípusokhoz, megoldási mechanizmusukhoz, az atlaszhasználathoz, másrészt pedig a háttérismereteid is bővülnek.


Az írásbeli feladatlap két nagy részre oszlik: az első részben ún. rövid választ igénylő feladatokat kell megoldanod, míg a második részben két darab esszét kell írnod.

Az első rész kapcsán csupán annyi tanácsom volna, hogy gyakorlás közben ne felejtsd el folyamatosan használni a középiskolai történelematlaszodat.

A második részre, vagyis az esszéírásra vonatkozóan az atlaszhasználaton túl hangsúlyozni kell az esszéírás szempontjait, amelyeket végig szem előtt kell tartanod, amelyeknek megfelelően kell kidolgoznod a fogalmazásodat, s amelyek egyben a javítás során értékelési szempontokként is szolgálnak. E szempontok – jelen esetben nagyon vázlatosan – a következők:


1. Feladatmegértés: arról írj, amit az esszé feladatmegfogalmazása kér tőled, attól egy kicsit se térj el, írásodban végig azon kérdésekre keresd s add meg a választ, amikről a feladat megfogalmazása szól, amiket kijelöl számodra.


2. Tájékozódás térben és időben: az esszé témáját helyezd el földrajzilag és az idő dimenziójában (mikor és hol járunk?).


3. Kommunikáció, a szaknyelv alkalmazása: fogalmazz érthetően, nyelvhelyesség, helyesírás legyen rendben stb.; használd a témához tartozó szakszavakat helyesen.


4. Ismeretszerzés, forráshasználat, az eseményeket alakító tényezők feltárása, problémaközpontú és kritikai gondolkodás:

Ez egyrészt azt jelenti, hogy az esszéhez kapott forrásokat építsd bele az írásodba. Azonban ne csak egyszerűen tartalmat emelj át a forrásból, hanem kapcsolj ahhoz valamilyen megállapítást, következtetést is.

Másrészt pedig fontos, hogy ezt az elvet végig érvényesítsd az egész esszé írása során: ne csupán tényeket, adatokat, eseményeket stb. sorolj fel egymás után, hanem mindegyikhez kapcsolj valamilyen megállapítást, következtetést. A miértekre keresd a választ, világíts rá az ok-okozati stb. összefüggésekre.


II. Szóbeli


Szóbelire kapni fogsz a szaktanárodtól egy témakörlistát. E témakörökhöz fognak kapcsolódni a konkrét tételek, amelyek közül húzol majd a szóbelin. A kapott témaköröket dolgozd ki, vagy támaszkodhatsz akár olyan előre kidolgozott anyagokra, amelyek szakszerűek és megbízhatóak. Az írásbeli kapcsán említett érettségire felkészítő kiadvány például itt is alapvető tanulási forrásod lehet, azonban előfordulhat, hogy egyes témakörökről a szóbeli szempontjából esetleg kevesebbet írnak, vagy hogy például olyan "speciális" szóbeli témaköröket is kapsz, amelyekről egyáltalán nem ír a kiadvány (pl. helytörténeti témakör).

2018. máj. 7. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Mysphraghmuthosis ***** válasza:
100%
A korábbi érettségi feladatsorokat és a hozzájuk kapcsolódó javítási-értékelési útmutatókat egyébként megtalálod az alábbi link segítségével: [link]
2018. máj. 7. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!