Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan működött régen tanár...

Hogyan működött régen tanár esetében szakma megnevezése és hogyan működik most?

Figyelt kérdés
Lehet kicsit bonyolult a kérdés. Az a helyzet, hogy nézegettem különböző tanároknak az életrajzát (2006 előtti képzések) és szinte mindenkinek, akik 2006 előtt kezdtek a diplomájukban a szakképzettség úgy volt megnevezve hogy pl: biológia tanár és biológus,vegyész és kémiatanár, magyar tanár és magyar szakos bölcsész stb. Az lenne a kérdésem hogy régen akkor gondolom úgy volt a képzés hogy rendesen képezték az adott szakon (mint bölcsész,vegyész,biológus stb) és mellete gondolom kapott pedagógiát és így kapott "párhuzamosan két szakmát". Manapság ez hogy van? Még az osztott rendszerben alapképzésről mesterre jelentkezve külön volt hogy biosz bscről vagy biológus vagy biológia tanár, a mostani osztatlanban? Ugye két szakos jelenleg a rendszer. Akik jövőre végeznek, azoknak mi lesz a papíron? Pl: biológia-kémia szakos tanár vagy biológia szakos tanár és biológus és kémia szakos tanár és vegyész?

2018. máj. 16. 01:09
 1/2 anonim ***** válasza:

Ez régen is sokféleképpen volt, és most is van pár variáció még a képzésben kifutó rendszerben :)

Amit írsz, az az egyszakos képzések időszaka - amivel kisebb iskolák nem tudnak mit kezdeni, mert egy szakkal nem jön össze elég tanóra.


Az eredeti rendszer 80-as, 90-es évek olyan volt, hogy tanárképző főiskolán képződtek az általános iskolai tanárok, egyetemen pedig a középiskolai tanárok. (két szakon) A középiskolai tanár akkor majdnem ugyanazt tanulta, mint a nem tanár alternatívája. Én pl. kémia-fizika szakon végeztem, és a vegyészekkel, fizikusokkal közös előadásokra jártunk. Néhány eltérés azért volt, mondjuk elméleti fizikából nem tanultunk csoportelméletet. De a "középiskolai tanár" végzettséggel másfele is könnyen el lehetett helyezkedni, a 13 fős évfolyamból csak hárman mentünk tanárnak (Illetve öten, ha az egyetemi karriert kezdőket is tanárnak vesszük.) Másrészt viszont pedagógiából viszonylag kevés képzést kaptunk, az is főleg olyan, aminek a gyakorlatban nem sok hasznát vettük. Ma erősebb a pedagógia-vonal, cserébe a középiskolai tanár egy évvel tovább, 6 év alatt képződik.


Most, ha az idén kezdőket vesszük, így működik a tanárképzés: [link]


Elég bonyolult :)

2018. máj. 16. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

> Még az osztott rendszerben alapképzésről mesterre jelentkezve külön volt hogy biosz bscről vagy biológus vagy biológia tanár, a mostani osztatlanban?

-Nem, az még a bolognai rendszer előtti, szintén osztatlan képzésben volt (ez nem 100%, de hogy ott IS, az biztos), így nem volt "mesterre jelentkezés". Vegyésznek jelentkezett, és felvette a tanári kurzusokat is, vagy fordítva kémiatanárnak és felvette a vegyész kurzusokat is. Ez többnyire csak egyszakosoknak fért bele az idejükbe.


>Akik jövőre végeznek, azoknak mi lesz a papíron?

-Vegyész, biológus nem lesz ráírva. Amúgy meg attól függ, milyen képzésen végeznek jövőre. Előképzettségtől függően vannak 5,4,3,2 féléves képzések, utóbbi kettőből többféle.

2018. máj. 16. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!