Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Lev Landau elméleti fizika...

Lev Landau elméleti fizika kötetei hanyad éveseknek valók?

Figyelt kérdés

Szóval a 10 kötetes elméleti fizikáról lenne szó.


Azt BSc, MSc, vagy inkább Ph.D.-soknak való?


Csak kíváncsiságból kérdezem, mert már elkezdtem lapozgatni és kíváncsi vagyok, hogy ez milyen nehézség, az egyetemi fizika hallgatók hányadik évben foglalkoznak ezzel a szinttel?


Olvastam, hogy Landau ezt a sorozatot azért is alkotta, hogy elit fizikusok toborzásához legyen alap.



Plusz megvan még a Holics féle 1000+ oldalas Akadémiai Kiadós Fizika könyv, ami egy nagyon átfogó mű. A Budó féle Kísérleti Fizika I-II-III is hamarosan meglesz. (Ezek tudtommal az alapok.)


Nem ide tartozik, de milyen fizika könyveket ajánlanátok még ezeken kívül? (akármi jöhet, biofizika, kémiai fizika, atom-mag-részecske, kvantum, asztro, optika-lézer fizika,

mérnök fizika, stb.)


Egyszóval nagyjából érdekelne a teljes egyetemi fizika, amik könyvben elérhetőek, viszont tudom, hogy van olyan tananyag, ami csak jegyzetként van.


Ha esetleg valaki 1. évtől 5. év végéig leírná csak a címeket, akkor hálás lennék. :)


Tudom, kicsit sok a kérdés, de a válaszokat megköszönném.



2018. aug. 18. 21:12
 1/4 anonymousreview60 ***** válasza:
100%

A BME korábbi, osztatlan, ötéves képzése szerint:

3. félév: Landau 1, Mechanika

4. félév: Landau 2, Elektrodinamika

5. félév: Landau 3-4, Kvantummechanika

6. félév: Landau 5, 9, Statisztikus fizika.


A Budó sorozat az 1-4. féléves Kísérleti fizika tantárgyat fedi le.


Szkeptikus vagyok. Ha értenéd, mi van azokban a könyvekben, nem itt kérdeznél, nem így, nem ilyeneket.

Ha írsz privátban, elküldöm a KisFiz és Elmfiz tételsorokat. Amíg az nem megy, ne akarj asztrofizikàzni, biofizikázni! Oké?

2018. aug. 18. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Landau.

I. kötet: Mechanika -- Amikor az elméleti mechanikát tanuljátok, az ELTE-n másodév

II. kötet: Klasszikus erőterek: Elektromosságtan, szintén másodév

Az eddigek a "klasszikus fizika" szigorlat részei, természetesen nem az egész Landau könyv, csak részei.

III. kötet: Kvantummechanika: harmadév

IV. kötet: relativisztikus kvantumelmélet: a sugárzások és részecskét tárgyhoz, harmadév

V. kötet: statisztikus fizika I. A statisztikus fizikához, komplex rendszerek fizikájához, harmadév

VI. kötet: hidrodinamika: egyes (viszonylag kevés) részei a mechanikához (áramlástan), a többi MSc képzésre, ha ilyen szakirányt választod

VII. kötet: rugalmasságtan: egyes részei a mechanikához ajánlottak, másodév, a többi MSc és Phd-hez, ha ez a szakirányod

VIII. Folytonos közegek elektrodinamikája: egyes részei jók az elektromosságtanhoz, másodév, a többi följebb

A IX. (Statisztikus fizika II.) és X. (kinetikus fizika) köteteket már Landau közvetlen közreműködése nélkül a tanítványai írták. Azoknak ajánlott, akik el akarnak mélyedni ezen a szakterületen. Fizikus MSc-hez nem követelmény ezek ismerete.

A Landau könyvek ismeretőjében azt olvastam, hogy Landau és tanítványai az I--VIII.köteteket "elméleti fizikai minimum"-nak szánták azok számára, akik Landau csoportjában akartak dolgozni. Állítólag kb. 40-50 ember vizsgázott le sikeresen belőle. Így ne aggódj, ha egyes részeit nem érted, túl magas neked.

Magam fizikus vagyok, >20 éve a szakmában, és a Landau sorozat sok részéhez közöm sincs. Így is megvagyok.

2018. aug. 19. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonymousreview60 ***** válasza:
Kérdező, milyen iskolafokozaton tartasz?
2018. aug. 25. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Viszonylag régi a kérdésem, de ezért kiemelem további beszélgetéshez.


Középiskolát befejezett, de egyetemet majd jövőre kezdek, utolsó.

2019. ápr. 28. 13:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!