Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hosszabb orosz szöveg lefordít...

Hosszabb orosz szöveg lefordításában segítene valaki?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Felvettem az egyetemen egy néprajzos órát, ahol a sámánüldözésről kellene majd írnom egy beadandót. Szeretném belevonni Oroszországot is, viszont nem nagyon találtam hozzá anyagot magyarul és angolul. A google fordító segítségével rákerestem oroszul, és találtam egy cikket, amiben minden bizonnyal erről van szó, de lefordítani sajnos nem sikerül. Tudna valaki segíteni benne? :) Ha esetleg valaki gyakorolna egy érdekes szöveggel, akkor talán még hasznos is lehetne neki.


Én pedig előre is nagyon köszönöm, ha valaki megszán és lefordítja (többé-kevésbé is elég). :)



Советский Союз унаследовал огромную территорию дореволюционной России с крайне разнообразным населением, многоукладность жизни которого отчетливо проявлялась в религиозной сфере. Проводимая царским правительством политика обращения «туземцев» в православие не была завершена, и у ряда народов Поволжья и Сибири в 1917 году и позднее продолжали существовать шаманы. Коммунисты, видя в традиционных культах экзотическую разновидность «опиума для народа», начали «перевоспитывать» чувашей, якутов, шорцев и других язычников на атеистических началах.


Поначалу ставка была сделана на антирелигиозную пропаганду средствами СМИ и беллетристики. Разумеется, на большинство неграмотных коренных жителей печатное слово повлиять не могло. Однако газеты и книги читали руководители и культработники на местах, которые транслировали информацию устно.

В советской литературе 20-30-х годов образ шамана получает крайне негативную окраску.

Например, описывая шаманов — камов в Ойротской автономной области (современная Республика Алтай), писатели того времени называют их «угнетателями», «эпилептическими мистиками» и психопатами. Отметим, что наряду с этим местные власти пытались их использовать для выбивания денег из центра на нужды «отсталого народа» — в 1923 году алтайские шаманы в виде экзотического «пережитка прошлого» были отправлены на Всесоюзную сельскохозяйственную выставку.


Традиционным риторическим оборотом, обозначающим переход от первобытной «шаманской дикости» к «новому быту», становится «великое кочевье». Создаётся Всеалтайское общество безбожников, насаждающее атеизм, а шаманизм объявляется «мстительной и страшной религией», от которой местные жители «устали». О самих шаманах в народе распространялись негативные сведения — например, утверждалось, что они повально больны венерическими болезнями.

К 1930 году считалось, что «камлание» и кровавые жертвоприношения в Ойротии полностью искоренены, а бубны и маньяки (ритуальная одежда) сожжены. В предисловиях к сборникам фольклора, изданным в то время, говорится, что к «старой жизни» алтайцы полностью охладели. Однако на деле традиция в этом горном районе продолжала соблюдаться — в 1930-е годы здесь жило несколько десятков практикующих шаманов. Хотя шаманизм существовал и позже, в печати и литературе на местах о нём в дальнейшем почти не упоминается. От пропаганды власти перешли к прямым репрессиям.


2018. nov. 3. 16:37
 1/1 anonim ***** válasza:

Fordítás többé-kevésbé itt van , a pontosságért nem vállalok felelősséget!


A Szovjetunió rendkívül sokszínű lakosságot örökölt a forradalom előtti Oroszország hatalmas területéről, amelynek többszempontú élete világosan megmutatkozott a vallási szférában. A cári kormány által elfogadott, a "bennszülöttek" ortodoxia átalakítására irányuló politikát nem fejezték be, és a sámánok továbbra is léteztek a Volga-vidék és Szibéria számos népében 1917-ben. A kommunisták, amikor a tradicionális kultuszokban egzotikus "ópiumot az emberek számára" kezdtek "újraképzelni" a Csuvást, Yakutsot, Shortot és más pogányokat ateista elvekben.


Eleinte a média és a fikció segítségével tették a vallásellenes propagandát. Természetesen a nyomtatott szó nem érintheti az írástudatlan őslakosok többségét. A helyi vezetők és a kulturális munkások azonban újságot és könyvet olvasnak, akik szó szerint adják le az információkat.


Az 1920-as és 1930-as évek szovjet irodalmában a sámán kép rendkívül negatív volt.


Például, ha leírják a sámánok - Kams az Oirot Autonóm Régióban (a modern Altai Köztársaság), az idő íróit "elnyomóknak", "epilepsziás misztikusoknak" és pszichopatáknak nevezték. Meg kell jegyezni, hogy ezzel együtt a helyi hatóságok megpróbálták felhasználni őket, hogy pénzt keressenek a központból az "elmaradott emberek" szükségleteiért - 1923-ban az Altai sámánokat egy egzotikus "múlt maradéka" formában elküldték az All-Union Mezőgazdasági Kiállításnak.


A hagyományos retorikai fordulat, amely a primitív "sámáni gonoszságról" az "új életre" való áttérést jelöli, "nagyszerű nomád" lesz. Az ateisták általános altai társadalmát hozták létre, terjesztve az ateizmust, és a sámánizmus "bosszúálló és rettenetes vallásnak" nyilvánított, amelyből a helyiek "fáradtak". Negatív információt terjesztettek a sámánokról - például azt állították, hogy teljesen betegek voltak a nemi betegségekkel szemben.


1930-ra úgy vélték, hogy a "rítus" és a véres áldozatok a Oyrotia-ban teljesen felszámolásra kerültek, és a gyémántok és maniacsok (rituális ruhák) megégtek. Az akkoriban megjelent folklór gyűjtemények előtagjaiban azt mondják, hogy a "régi élet" alatt az altaiak teljesen lehűtöttek. A gyakorlatban azonban a hegyvidéki terület hagyományát továbbra is betartották - az 1930-as években több tucat gyakorlott sámán élt itt. Bár a sámánizmus később létezett, alig említik a sajtóban és a helyi irodalomban. A propagandáról a hatóságok közvetlen elnyomásra költöztek.

2018. nov. 3. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!