Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Nem lehetséges, hogy a középis...

Nem lehetséges, hogy a középiskolai központi felvételi megoldókulcsa hibás? A 8/c feladatnál a három közül az egyetlen hamis állítást kellett aláhúzni. A megoldókulcs szerint ez az első válasz volt - azonban ez hibás.

Figyelt kérdés
A megoldókulcs szerint a hamis állítás az, hogy Radnóti Éjszaka c. verse hexameterekben íródott, páros rímekkel. Ez azonban tévedés.

2019. jan. 28. 19:13
 1/4 anonim ***** válasza:
Miért gondolod, hogy tévedés? Időmértékes a verselése, de nem hexameterekben íródott, így az állítás valóban hamis.
2019. jan. 28. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Mivel nekem is gyanús volt, utánaolvastam és erről a versről egyértelműen írja a verselemzés, hogy ugyan döccen néha, de hexameterben íródott. Itt megnézhető, amit találtam: [link]
2019. jan. 28. 22:04
 3/4 anonim ***** válasza:
A hexameter hat verslábból áll (hexa=6). Az első két sorra még rá lehet erőltetni, hogy ott van a 6. versláb egy csonka spondeusként, de utána hol öt versláb van, hol 4 és 1 csonka. Így én még mindig nem tartom hexameternek. Több magyartanáros csoport tagja vagyok, ott sem került elő vitatémaként, pedig hidd el, sokan akarnak még 1-2 pontot gyűjteni a diákjaiknak :)
2019. jan. 29. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 BringaManó ***** válasza:

az mit jelent, hogy "neked _is_ gyanús" volt? még kinek?

---

"egyértelműen írja a verselemzés, hogy ugyan döccen néha, de hexameterben íródott":

erre a mondatra gondolsz?:

"A forma sem teljes: a sorok csonkák, így a hexameter minduntalan megdöccen."

ez azért szerintem korántsem arról szól hogy "egyértelműen hexameter"...

épp azt írja, hogy csonkák, minduntalan megdöccen... vagyis a hexameter helyett végül is nem az.

(amúgy az idézett szájton pont nem "hivatalos" megoldások, elemzések vannak, és ez az elemzés is olyan, hogy még egy név sincs ott beküldőnek, szóval ez alapján nehéz lenne "reklamálni"... :-)


én is "utánaolvastam", én két helyen is daktilikus verselést találtam:

[link]

"Az Éjszaka című vers ritmusa időmértékes, daktylusi sorokból épül."

[link]

"Daktilikus verselés

Arany János: Tetemre hívás

Kosztolányi Dezső: Harsány kiáltások tavaszi reggel

Radnóti Miklós: Bájoló

Radnóti Miklós: Éjszaka"


De hogy egy kicsit konkrétabb érvvel hozakodjak elő, a hexameterről azt írja a kollektív bölcsesség (Wiki :-D), hogy "A verslábak daktilusok vagy spondeusok, az utolsó előtti mindig daktilus, az utolsó trocheus vagy spondeus."


magyarul az 5-6. versláb:

tá-ti-ti | tá-tá

vagy

tá-ti-ti | tá-ti


ehhez képest ilyen a sorvégekről van szó:


aggodalom,

légy a falon;

pargál,

harkály,

gár,

nyár,

égen;

éjben.


"lefordítva":


tá-ti-ti | tá

tá-ti-ti | tá

tá-tá

tá-tá

tá-ti

tá-ti


ugye látjuk, hogy valóban az egyik sor sem meríti ki a hexameter kívánalmait, vagyis az általad talált elemzést úgy kell érteni, hogy a sorok csonkák, tehát _nem_ (teljes) hexameterből állnak (viszont ennek épp az a hatása, hogy a megszokott hexameterhez képest van az embernek egy kis hiányérzete, ezért van említve a hexameter).

így érthetőbb? segítettem ezzel valamit?

2019. jan. 29. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!