Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » I. Károly urbura rendszerét...

I. Károly urbura rendszerét el tudja valami magyarázni?

Figyelt kérdés
Nem értem, hogy ha most kibányásznak pl 10kg aranyat, akkor annak 1 kg az urbraja, és ennek az 1/3at kapja meg a földesur. De mi történik a maradék 9/10el? Az hova kerul vagy micsoda? Bocsánat ha érthetetlen.

2019. febr. 26. 07:03
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Mivel a királyi jövedelmek része, szerinted hová kerül? Természetesen a királyhoz. :)
2019. febr. 26. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
De akkor miért van külön 1/10ed, ha minden az a kicsi kivételével a királyhoz kerül? Bocsi, tudom hogy hülye vagyok..:D
2019. febr. 26. 14:19
 3/4 chtt ***** válasza:
100%

Nem vagy hülye, hanem gondolkodol és kérdezel. Az sohasem baj.

[link]

Ezt olvastad? Nem segít? Mi még úgy tanultuk, hogy Károly Róbert (ma: I. Károly) érdekeltté akarta tenni a földesurakat a bányák feltárásában, ezért vezette be a bányaadót... de az oly régen volt már, hogy gyorsan utánanéztem, hogy is van ez, miért kellett érdekeltté tenni őket. A magam részéről úgy értelmezem, hogy mivel nem részesedtek a bánya jövedelméből, a kitermelés meg gondolom vesződséges volt, az urak magasan tettek rá, ha volt nemesfémbánya a birtokukon. Nemesfémre meg szükség vala (gondolom, egy idő után a bányák kimerülnek, nem árt, ha van utánpótlás), ezért találta ki Károly Róbert, hogy ha a földesúr is kap részesedés, érdekelt lesz a kitermelésben, a király is zsíros hasznot zsebelhet be, a többi meg megy oda, ahová köll... a szócikk szerint a pénzverdébe.

2019. febr. 26. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:)
2019. márc. 1. 07:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!