Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Az miért van, hogy Magyarorszá...

Az miért van, hogy Magyarország a nyugati mintájú bolognai rendszert teljesen átvette, viszont az egyetemi felvételi nyugati mintáját nem?

Figyelt kérdés

Például, XY elhatározza,hogy kimegy Hollandiába tanulni, egyetemre.


Mi kell neki?Egy érettségi meg nemzetközileg elismert angol nyelvvizsga.


Részt kell vennie egy motivációs elbeszélgetésen, olyasmi, mint egy állásinterjú.Illetve több helyen, részletes motivációs levelet is írni kell.


Az érettséginél meg azt nézik, megvan-e.


Kivéve, a speciális területeken, mint orvos, állatorvos, ...stb, mert ezeknél felvételi tesztet kell írni.



Ez nem csak Hollandiában, hanem például német nyelvterületen is így van, de ott, ahol a gazdasági, műszaki szakok vannak, van tandíj.Minden állami intézményben 420 eur/félév, ami ottani fizetésekhez képest nem tétel.Tehát, akár egy minimálbéres ember is kitudja fizetni.Ha mégsem, van diákhitel, ami kedvezőbb, mint a magyar.



Magyarországon, ezzel szemben az egyetemi felvételnél a szocializmusból itt ragadt rendszert reszelgetik, kozmetikázzák.Azaz a pontszámítgatásos módszert, amivel a legnagyobb baj, hogy a politika úgy befolyásolja, ahogy akarja.


Szlovákiában, Csehországban is jobban működik:

Nincs központi felvételi rendszer, ponthatár és keretszám, minden felsőoktatási intézmény maga határozza meg a felvételi kritériumait, a felvenni kívántak számát és dönt a jelentkező felvételéről. Az alapképzésnél (BA képzés) a felvétel alapfeltétele a sikeres érettségi.

Általában, kell felvételi vizsgát írni, de van olyan intézmény, ahol a nyugati mintához hasonlóan, csak felvételi elbeszélgetés van.


2019. máj. 28. 21:18
 1/6 anonim ***** válasza:
78%

Ausztriában sincs tandíj.

Ahogy írtad, minden országban más, kár, hogy nem magadtól jöttél rá.

2019. máj. 28. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
73%

A magyar tudományos élettől vársz korszerű hozzáállást a világhoz? Teljesen felesleges. Ott még most, 2019-ben is kőkemény sztálinizmus van a fejekben, az is csoda, hogy egyáltalán a kétszintű képzést legalább papíron be tudták vezetni. Az már más kérdés, hogy a magyarországi megoldás az égvilágon semmit nem ér: tömegével vannak olyan szakok, amik alapképzésben az égvilágon semmit nem érnek, tisztán látszik, hogy az egyetemi naccságosurak azért találták ki a BSc vagy BA kivitelt az adott szakból, mert muszáj volt, de gőzük sincs róla, mire lehetne használni. Részükről annyi elég is, hogy a "főiskolai" (BSc/BA) diplomával lehet felvételizni az "egyetemi" (MSc/MA) szakokra, másra viszont nem jó, mert gyakorlatilag csak a régi rendszerben megszokott "első 2-3 évben hülyére sz***tunk az alapozó tárgyakkal" tanrendet tanulják szakmai ismeretek nélkül, az MSc felvételin pedig az adott intézményben végzetteket automatikusan felveszik, ha egyáltalán megjelennek a szóbelin.

Ilyen háttérrel irreális elvárni, hogy a "fővételizzé', osztán a poncám a zisten" hozzáállás megváltozzon és motivációs beszélgetés legyen belőle, ami után ne adj' Isten még tényleges munkát belefektetve értékelniük is kellene a felvételiztetőknek az egyes jelentkezőket. Még hogy holmi tanársegédek, adjunktusok meg egyéb főnemesek dolgozzanak az éppen hogy érettségizett helótákkal! Na, azt már nem! Az érettségiket kijavítják a középiskolai tanárok, a pontszámokat kiszámítja az Oktatási Hivatal, a nagyméltóságú tanulmányi főügyintézők meg kegyeskednek vala kiküldeni a felvételről szóló határozatot a jelentkezőnek. Ez így pont jó.

Olyan apróságokról meg, mint a kreditrendszer valódi szerepe és működése (pl. ha akarom, gépészmérnökként tanulhatók gyógypedagógiát, mert van egy sérülten született gyerekem és így talán tudnék vele mit kezdeni) ennek a begyöpösödött gárdának végképp nem lehet beszélni. Ők a világ közepe, nélkülük talán a Föld sem keringene a Nap körül.

2019. máj. 28. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Én tökéletesen egyetértek veled kérdező, én is gondolkodtam már ezen. Pl. az Egyesült Királyságban alap a Personal Statement, ami talán még jobban is számít, mint a kapott jegyek, de mindenképp számít.

A lényeg, hogy megválogatják, kiket vesznek fel, kíváncsiak a jövőbeli diákuk személyiségére, nem csak egy "szám" a rendszerben.

De ha ez megnyugtat egyébként, pl. Írországban is az itthonihoz hasonló pontrendszer van. Végül az az előnye, hogy elég racionális. A másik módszer sokkal liberálisabb és biztos vagyok benne, hogy ha itthon megváltozna olyanra, akkor sokan elégetlenkednének, hogy nem volt fair az, aki olvasta az ő motivációs levelét stb.

2019. máj. 28. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
0%

Én a régi rendszerben tanultam, viszont a legfontosabb dolgot megtanultam: ha érdekel valami, pl van egy beteg gyerekem vagy csak egy jó szakmát akarok, utánanézek könyvesboltban.

:D

2019. máj. 28. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
73%

Teljesen igazad van kérdező, s ez egy nagyon nehéz kérdés.

Én az Erasmusról tudok nyilatkozni.. meg a külföldi félévekről..

.. Amikor felvételiztem annyira mondták, hogy menj ki, élmény lesz, s mennyit hozzá fog adni a tanulmányaidhoz!

AHA

Igen, külföldön tényleg csodás lenni, de.. amikor nem fogadják el azokat a tárgyakat, amiket te külföldön végeztél, mert NEM EGYEZIK AZZAL A TANRENDDEL AMIVEL AZ EGYETEM.. és megcsinálod újból azt a fekália tárgyat, sokkal rosszabb oktatóval.. és téped a körmöd.. Ja, s ez persze elment állami félévvel! Szóval nagyon szuper volt..

.. Itthon annyira nincsenek tisztában a kreditrendszerrel, a Ba/BSc közötti különbséggel, hogy regényt lehetne róla írni.

Sőt! Az oktató még az órán panaszkodik, hogy a régi rendszer mennyivel jobb volt..! Naná, rugalmasság.. ugyan kérlek.

2019. máj. 29. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Mert magyarokat belekényszerítették a bolognaiba:D

Egyik sem akart átmenni, ezért csak névleg mentek át.

Régi proffok hozzá vannak szokva hogy nyakatekert módon pontosan precízen megfogalmaznak valamit viszont azt a hülye diák meg nem érti meg... Csak azt felejti el hogy 40 éve ő is szopott vele rendesen, és akinek 1 félévig nyomja a tárgyat nem biztos hogy annyira képben van minél mit kell alkalmazni mint ő, de előadáson haladni kell.


Furcsa dolog na... és nevetséges hogy nálunk tényleg 3x annyi az oktatás díja mint a németeknél amellett hogy a németek 3x annyit keresnek:D Emellett pedig a 2 szint sem azonos.

2019. máj. 29. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!