Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Magyarországon hogy néz ki...

Magyarországon hogy néz ki egy magyar érettségi tétel?

Figyelt kérdés

Mint külhoni magyar, az érdekelne hogy nálatok könnyebb-e, esetlegesen nehezebb-e.



Kérlek a negatív hozzászólást hanyagoljátok.^^


Előre is köszönöm a válaszotokat.


19L


2019. jún. 21. 18:16
 1/3 anonim ***** válasza:

Szerintem könnyebb, hogy elmondod neked milyen, én meg leírom miben különbözik. Amúgy van egy költő, mondjuk Petőfi, tőle meg mondjuk a szerelmes versek konkrétan. Vagy írónál egy novella, regény külön. Az életüket is meg lehet említeni, de kb 20-30%-ot tehet ki szerintem a feleletből. Aztán van nyelvtan tétel, az minden féle, mondatszerkesztés, motivációs levél, érvelés stb. 15 perc az egész, az irodalom kb 10 a nyelvtan 5.

Szerintem elég könnyű ha az ember figyel órán (na meg jó a tanára).

2019. jún. 21. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Nálunk úgy van hogy 3 tétel van. Az első tétel egy vers, amit két oldalba kell elemezni(itt vers lehet nehéz vagy könnyű, attól függ, hogy adják). A második tétel szöveg értelmezés, itt van 5 kérdés a szöveggel kapcsolatban (de ez se feltétlen mindig könnyű). A harmadik tétel egy értekezés, ahol te kapsz egy művet és azt be kell mutatnod.:)
2019. jún. 21. 21:11
 3/3 Mysphraghmuthosis ***** válasza:

Magyarországon a magyar nyelv és irodalom érettségi vizsga két vizsgarészből áll: az írásbeliből és a szóbeliből. A tételhúzás az utóbbi központi mozzanata.


A szóbelin két tételt húz a vizsgázó: egyet magyar nyelvből (nyelvtan) és egyet irodalomból.


1. A nyelvtantételhez tartozó feladat egy szövegből, szövegrészletből s az ahhoz kapcsolódó utasításból áll.

Például a tételed a "Kommunikáció tényezői és funkciói" címet viseli. A tételhez csatol a tanár egy rövid párbeszédet, a feladat utasítása pedig így hangzik: "Azonosítsa a kommunikáció tényezőit, s keressen példákat kommunikációs funkciókra az alábbi párbeszédben!"


2. Az irodalomtételhez tartozó feladat közli, hogy mely művet/műveket/műrészletet kell értelmezned, s természetesen megadja az elemzési szempontot/szempontokat is. Például a tétel címe "Arany János balladái", a feladat pedig úgy szól, hogy "Mutassa be a ballada műfaji sajátosságait, valamint a bűn és bűnhődés motívumát Arany János Ágnes asszony című művének értelmezésén keresztül!"

A feladat egyébként tartalmazhat egy felvezető dokumentumot (például szépirodalmi idézet, illusztráció, filmkép, térkép), ebben az esetben a feladatnak kapcsolódnia kell a dokumentumhoz vagy annak részletéhez.


Az iskola biztosítja mind a nyelvtan-, mind az irodalomtételekhez szükséges segédeszközöket: irodalmi szöveggyűjtemények, kötetek, egynyelvű szótárak, internetes oldal nyomtatott változata stb.


A szóbelin összesen 50 pontot lehet elérni, amely az alábbi formában oszlik meg:

1. az irodalomfelelet tartalmi minőségéért összesen 25 pont adható;

2. a nyelvtanfelelet tartalmi minőségét tekintve 10 pont szerezhető;

3. a két felelet nyelvi minőségéért együtt 15 pontot lehet bezsebelni.

Ami pedig a felelet időtartamát illeti, nem haladhatja meg középszinten a 15, míg emelt szinten a 20 percet.

2019. jún. 22. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!