Határozd meg a cox2x-|cosx| kifejezés legkisebb és legnagyobb értékét!?

2019. aug. 9. 11:44
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
38%
A legnagyobb érték 0, a legkisebb -9/8.
2019. aug. 9. 20:36
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

A függvény első deriváltja f'(x)=-4sin(x)cos(x)+sin(x) ha x -pi/2 és pi/2 között van (radiánban), pi/2 és 3/2pi között pedig f'(x)=-4sin(x)cos(x)-sin(x) Ez a ciklus ismétlődik. A függvény szélsőértékeire azok a pontok esélyesek, ahol az első derivált 0. Ebben az esetben ezek valóban azok is:

x=0 (illetve k*pi) esetén globális maximumot találsz, ahol f(x)=0

arccos(+/- 1/4) + k*pi-nél pedig globális minimumot, itt f(x)=-9/8

2019. aug. 9. 21:54
 3/13 anonim ***** válasza:
73%
És akkor én miért vagyok lepontozva? Ugyanazt az eredményt adtam meg amit a 2-es válaszoló. Mellesleg ha már deriválás, akkor kellenek a második deriváltak is. Abból lehetne látni, hogy nem inflexiós pontról van-e szó...
2019. aug. 9. 22:03
 4/13 anonim ***** válasza:
#1 ill. #3, nem pontoztalak le, ugyanaz jött ki nálam is. Persze, hogy kellenek az második deriváltak, azért is írtam, hogy 'ebben az esetben' az első derivált nullpontjai történetesen éppen szélsőértékek. A második deriváltat már nem pötyögtem ide be. (Második voltam)
2019. aug. 9. 22:07
 5/13 anonim ***** válasza:
48%
Jó, de miből látod hogy szélsőértékek, ha nem vizsgálod a második deriváltat?
2019. aug. 9. 22:16
 6/13 anonim ***** válasza:
76%
Hahó, megvizsgáltam, csak nem írtam ide le.
2019. aug. 9. 22:24
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Jah akkor jó. Egyébiránt nem feltétlen kell ide deriválás, ez sima középszintű példa. Lehet, a kérdező nem is tud deriválni... A függvény periodikus, így elég vizsgálni az x>=0 féltért. Tekintsük az 0<=x<=pi/2 intervallumot.

Mivel ekkor |cosx|=cosx, ezért elegendő az f(x)=cos(2x)-cosx függvényt vizsgálni.

Felhasználva a cos(2x)=(cosx)^2-(sinx)^2 trigonometriai azonosságot kapjuk hogy f(x)=(cosx)^2-(sinx)^2-cosx.

Ezt felírhatjuk az alábbi módon is:

f(x)=-(sinx)^2-(cosx)^2+2*(cosx)^2-cosx. Rögtön észrevesszük, hogy a (sinx)^2+(cosx)^2=1 trigonometrikus Pitagorasz tétel használható, így

f(x)=2*(cosx)^2-cosx-1 adódik. Most teljes négyzetté alakítjuk ezt, hiszen az rutinművelet:

f(x)=(gyök2*cosx-gyök2/4)^2-9/8.

Ennek a minimuma akkor áll elő, ha a négyzetes tag zérus. Még csak x értékét meg sem kell határozni, hiszen közvetlen leolvasható hogy -9/8 lesz a minimum.

Tehát nem kellett deriválni. Hasonlóan működik a módszer a maximum megkeresésére, csak ott a pi/2<=x<=pi esetet vizsgáljuk, és f(x)=cos(2x)+cosx a vizsgálandó függvény.

Na ehhez mit szóltok?

2019. aug. 9. 22:46
 8/13 anonim ***** válasza:
Király! Én már kb. félálomban is deriválok meg integrálok így vizsga előtt, fel sem merült bennem másképp elindulni. Viszont ez a megoldás is szép, egyszerű és igaz.
2019. aug. 9. 23:01
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
Milyen vizsgád lesz augusztusban? A tavaszi félévi vizsgák május végén és júniusban vannak tudomásom szerint. Legalábbis amikor még én tanultam egyetemen, akkoriban így volt.
2019. aug. 9. 23:07
 10/13 anonim ***** válasza:
Németországban kezdtem munka mellett a matek szakot. Számelméletből meg egy lineária algebra-analízis vegyeskurzusből vizsgázom augusztus végén meg szeptember elején.
2019. aug. 9. 23:11
1 2