Hány hatjegyű szám állítható elő az 1,2,3,4,5 számjegyekből, ha minden számjegyet felhasználunk?


Valaki kérlek segítsen megoldani, és vezesse is le :)


Köszönöm!



2019. szept. 17. 19:59
 1/6 anonim ***** válasza:

Szia!


Öt a hatodikon, mert mind a hat különböző helyiérték helyére öt szám kerülhet és ezeket össze kell szorozni, tehát 5*5*5*5*5*5, azaz 5 a hatodikon.

2019. szept. 17. 20:21
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! :)
2019. szept. 17. 21:53
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Mivel minden számjegyet fel kell használnunk ezért valamelyik számjegynek ismétlődnie kell (5 számjegy van és hatjegyű számot csinálunk). Legyen ez most az 1-es ami ismétlődik. Így 1;1;2;3;4;5 számokból csinálunk hatjegyű számokat. Ismétléses permutációval számolva: 6!/2!=360. Mivel nem csak az 1-es ismétlődhet hanem a 2-es, 3-as, 4-es vagy az 5-ös ezért az eredmény 360×5=1800 db számot állíthatsz elő.
2019. szept. 18. 05:07
 4/6 anonim ***** válasza:
66%

5*5!, hiszen csak 5 számjegyünk van.

első helyre 5, másodikra 5, 3.-ra 4, 4.-re 3, stb...


5*120=600

2019. szept. 18. 08:30
 5/6 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:
65%

Az általad írt 5 számjegy közül mindenki fel kell használnunk, ezen kívül még 1 számjegyet kell választanunk a hatjegyű feltétel miatt. Szétbontom a feladatot 5 esetre aszerint, hogy melyik jegyet duplázom.


1. eset: a jegyek 1, 1, 2, 3, 4, 5

Ezeket 6!-féleképpen rendezhetem sorba, de a két egyforma 1-es miatt korrigáljuk osztva 2!-sal, tehát

(6!)/(2!) = 720/2= 360 db


2. eset: a jegyek 1, 2, 2, 3, 4, 5

Ezek sorrendje szintén (6!)/(2!)= 360 db


3. eset: a jegyek 1, 2, 3, 3, 4, 5

fenti logika megint: 360 db


4. eset: a jegyek 1, 2, 3, 4, 4, 5

meglepő módon ismét 360 db


5. eset: a jegyek 1, 2, 3, 4, 5, 5

már meg sem lepődöm, hogy ez is 360-féleképpen rendezhető sorba.


A végső megoldás az esetek összege: 360*5= 1800 db szám

2019. szept. 18. 14:15
 6/6 anonim ***** válasza:

Ha a "minden számjegyet felhasználunk" részt úgy érti a feladat, hogy minden egyes esetben minden egyes számnak szerepelni kell, akkor 1800 db szám lesz, ahogy többen írták. Ha úgy kell érteni, ahogy én értettem, hogy az összes képzett számot együtt véve kell használni minden számjegyet, akkor 5 a hatodikon.


Bocsi, hogy ezt nem tettem egyértelművé, mikor az első választ írtam.

2019. szept. 19. 20:31