A 80 m hosszú vonat egyötöd perc alatt ért át a 160 m hosszú hídon. Mekkora a sebessége? A válasz: 72 km/h


DE! hogyan jött ki?

Hogy kell kiszámolni?



2019. szept. 18. 18:16
 1/9 anonim ***** válasza:
60/5 perc alatt kell megtennie a vonatnak 160 métert. Ez 12 másodpercet jelent. Így már menni fog?
2019. szept. 18. 18:31
 2/9 Angelo84 ***** válasza:

bocs, hogy beleszólok az #1 válaszába, de ÁTÉR a hídon, vagyis a 160 méter után még csak a vonat eleje lesz a híd másik oldalán, azaz még 80 métert haladnia kell, tehát összesen 240 métert kell megtennie a vonatnak.


A kérdezőnek annyit súgok, ha esetleg nem találná meg semmilyen tankönyvében, hogy a sebességet úgy kapom meg, hogy elosztom a megtett utat az eltelt idővel. Az eltelt időt kedvességből átváltotta az #1 válaszoló másodpercbe. A sebességet ekkor méter per szekundumban kapjuk meg, de nekünk kilométer per óra kell. m/s -ból km/h -ba átváltást szintén meg lehet találni a tankönyvben. Ezt a kérdezőre bízom, vagy esetleg egy harmadik válaszoló ezt is megsúgja.

2019. szept. 18. 18:54
 3/9 A kérdező kommentje:

Nem igazán. Nem értem hogy mit kell mivel osztani vagy szorozni. Ugye v=s/t

S= 160m

T= 12s

V=?

A 160:12 az nem jön ki 72re

2019. szept. 18. 18:57
 4/9 A kérdező kommentje:

1m/s=3,6km/h

Megszoroztam a 12*3,6=43,2

Eddig jó?

2019. szept. 18. 19:06
 5/9 anonim ***** válasza:

A teljes megteendő út, ahogy #2 jól rámutatott s=240m. A vonat hosszát jelen példában azért praktikus figyelembe venni (fizika szempontból) mert az összemérhető a híd hosszával. Pl. ha a híd több km-es lenne, akkor a vonat hosszát el lehetne hanyagolni.


Az eltelt id: 1/5 perc=0,2 perc =60*0,2 secundum =12secundum.


A sebesség egyenlő út osztva idővel. Könnyen meggondolhatod, hogy mit mivel kell elosztani, mert a műveletek a mértékegységekkel is elvégezendőek. Azaz


sebesség= út/idő, ebből távolságegység/időegység mértékegységet fogsz kapni. Most 240métert osztjuk 12secundummal, ezért a végeredmény mértékegysége méter/secundum lesz.


v=240méter/12secundum = 20méter/secundum.


Azt jól felírtad hogy 1m/s=3,6km/h. akkor ezek szerint:


v=20*3,6 km/h = 72km/h. ez a végeredmény.


Persze a távolságot és az időt előzőleg is át lehet váltani km-be és órába:


240méter =0,24km. és 0,2perc=0,2/60 óra= 1/300óra.


sebesség=0,24km*300/óra = 72km/óra. Érthető?

2019. szept. 18. 19:48
 6/9 Angelo84 ***** válasza:
78%

Szóltam, hogy az összes megtett út az nem 160 méter, hanem még pluszba az a 80, ami a vonat hossza.


S igen:


v = s/t

s = 240 m

t = 12 s

v = 240/12 = 20 m/s


és akkor ezt a 20 m/s -ot kell megszorozni 3,6 -tal, hogy megkapjuk a km/h -t és voilá, az pont 72 km/h :)

2019. szept. 18. 19:50
 7/9 anonim ***** válasza:
Az én értelmezésemben a feladat kimondja, hogy a vonat átért a hídon, tehát a vonat hossza irreleváns, nem kell beleszámolni. Gondolom ha azt mondja a feladat, hogy átért, akkor úgy érti, hogy a vonat elejétől indították a stoppert és a vonat hátuljánál állították meg.
2019. szept. 18. 19:58
 8/9 A kérdező kommentje:
#5 nagyon köszönöm!! Így tök egyszerű. nem is értem hogy nem tudtam rájönni!
2019. szept. 18. 20:04
 9/9 anonim ***** válasza:

"Az én értelmezésemben a feladat kimondja, hogy a vonat átért a hídon, tehát a vonat hossza irreleváns, nem kell beleszámolni."


Miért ne kéne beleszámolni?


"Gondolom ha azt mondja a feladat, hogy átért, akkor úgy érti, hogy a vonat elejétől indították a stoppert és a vonat hátuljánál állították meg."


Na látod, épp ezért kell beleszámolni. Ha az elejétől az elejéig néznéd, vagy a súlypontját, mint kitüntetett pont, akkor nem kéne beleszámolni.


Egyébként a hídhossz és a vonathossz arány a releváns fizikai szempontból, ahogy #5-ben említettem.

Akinek van kedve, vezesse le a feladatot paraméteresen és a vonathossz-hidhossz arányának függvényében vizsgálja az eredményt.


Ha vonathossz/hídhossz arány tart 0-ba, akkor a két számítási módszerrel kapott eredmény ugyanahhoz az értékhez tart (határértékszámítás!).

2019. szept. 18. 20:25