CyberHun kérdése:

Hogy kell gyorsulást kiszámítani?

most vagyok 9.-es és nem igazán értem hogy hogyan kell kiszámolni a gyorsulás példa:Gépkocsi sebessége 5 s alatt 15 m/s-ról egyenletesen 25 m/s-ra növekszik. Mennyi a gyorsulása? Ha van valaki aki tudna segíteni hasonló fizikával kapcsolatos problémával akkor megköszöném

2019. okt. 14. 16:46
 1/6 anonim ***** válasza:

Ha a megtett utad 15m-ről 25m-re változik 5s alatt, akkor mit mondhatunk a sebességről?

(25m-15m)/5s=10/5 m/s=2m/s


Most a sebességed változik, a sebesség változása a gyorsulás. 5s alatt 10m/s-ot változik a sebesség.

Akkor másodpercenként mennyit változik?


Ez a kérdés. x (m/s)/s=x m/s^2


Így érzed?

2019. okt. 14. 16:52
 2/6 anonim ***** válasza:

Ennél egyszerűbben nem tudnám leírni:

[link]

2019. okt. 14. 16:53
 3/6 A kérdező kommentje:
1 válaszoló köszi a kérdésből látszik nem vagyok egy lángész de most már kicsit jobban értem
2019. okt. 14. 17:00
 4/6 A kérdező kommentje:

és még pár kérdés jön mivel pl Mekkora távolságot tesz meg a nyugalmi helyzetből induló, és szabadon eső test a t1 = 6s és t2 =

8s közötti időközben?


Mekkora a Föld tengely körüli forgásának szögsebessége? Mekkora a Föld felszínén elhelyezkedő

(a középponttól pl. 6370km-re lévő) pontoknak az ebből adódó sebessége?

2019. okt. 14. 17:06
 5/6 anonim ***** válasza:

Kérdező, nekünk az egyik tanárunk (igaz nem fizikából, hanem matekból, de ez mindegy) mindig azt mondta gyakorlaton, hogy nincs rossz és jó kérdés. Ha valaki érthető kérdést tud feltenni, az háttértudást és a megértés ambicióját feltételezi. Mindig többet tanulsz, ha bármilyen kérdést meg tudsz fogalmazni, mintha egyszerüen kijelented, hogy "nem értem".


Visszatérve a fizikára, feltételezem, hogy az integráláshoz még nem kell értened, ezért erre van egy összefüggés, amit fogadj el: s=a/2*t^2. s az út, t az idő, a a gyorsulás. Jelen esetben a gravitációs gyorsulással kell számolni, ami közel 10m/s^2.

Az megtett utad t1 és t2 másodperc között pontosan annyi lesz, mint t2-ig megtett utad és a t1-ig megtett különbsége.

2019. okt. 14. 17:54
 6/6 anonim ***** válasza:

Kimaradt:

Szögsebesség azt mondja meg, hogy másodpercenként hány radiánt tesz meg a Föld. 2π ugye 360°. 2π rad-ot tesz meg 86400s alatt (24*60*60).

Szóval 2π/86400 rad/s.


A sebességet pedig úgy tudod kiszámolni, hogy egyenletes sebességű mozgást végez, minden s-ben ugyan annyival haladsz. És azt is tudod, hogy 24óra alatt pont a Föld kerületét teszed meg (egyenlítőn). Ez 2*R*π/86400 m/s, ahol R a Föld "sugara".


Így érthető?

2019. okt. 14. 18:08