Van egy 10*20m es medence amibe 180 cm magasan töltök vizet. Mennyi lesz a nyomás a medence alján? Mekkora erő nyomja a medence alját? A külső légnyomás 10^5 Pa. Legyszi írjatok le hogy hogy kell megcsinalni, egyáltalán nem értem a fizikát úgyhogy csak írjatok le a választ + hogy hogy csináltad. Koszi <3

2019. nov. 1. 19:09
 1/5 anonim ***** válasza:

a hidrosztatikai nyomás:

p=ró*g*h

p=1000*10*1,8=18000 Pa

hozzáadva a légnyomást:

118000Pa


az erő:

F=p*A

F=118000*(10*20)=23600000N

2019. nov. 1. 19:13
 2/5 anonim ***** válasza:

Az előző kérdésedhez leírtam, de hogy itt is meglegyen bemásolom.



1.)


"Egy 10m x 20m-es medencébe 180 cm magasan engedtünk vizet."


Akkor először is számoljuk ki a medence térfogatát. Pontosabban nem is a medencéét, hanem a benne lévő víz térfogatát. Mivel a víz a medence mind a négy oldalát értelemszerűen kitölti, ezért a víz térfogatát a medence hosszával és szélességével kell hogy számoljuk.



2.)


Először is átváltjuk a víz magasságát (vagy mélységét, ahogy tetszik), mert a másik két adat méterben van megadva: 180 cm = 1,8 m


Most már azonos a három adat mértékegysége, elkezdhetünk számolni:


X legyen a medence (vagy mondhatjuk úgy a vízmennyiség) szélessége. A általad megadott adatok alapján: X = 10 m


Y legyen a medence (vagy vízmennyiség, ahogy tetszik) hossza. A általad megadott adatok alapján: Y = 20 m


M legyen a vízmennyiség magassága. Azaz: M = 1,8 m


V legyen a medencében lévő víz térfogata.



2.)


Egy test térfogata a "hossza * szélessége * magassága".


Tehát:


V = X * Y * M = 10m * 20m * 1,8m = 360 m^3


A m^3 jelzés azt jelenti, hogy a "méter" mint mértékegység a harmadik hatványon van, azaz "köbméter".


m^2 esetén értelemszerűen négyzetméterről beszélünk.



3.)


A nyomás mértékegysége a "pascal", melynek jele: Pa


1 Pa = 1 N/m^2


Vagyis igen, jól látod, a "Pa"-t (ejtsd: pascal), mint mértékegységet felírhatjuk N/m^2 alakban is. Magyarán, ha azt írjuk, hogy N/m^2, akkor olyan, mintha Pa-t írtunk volna. Tulajdonképpen ugyan azt írjuk le, csak más betűk felhasználásával.



4.)


A légköri nyomás a tengerszint magasságán körülbelül 100 000 Pa. Kicsit több, de nem számottevően, és középiskolás fizikában általában kerekítenek, ezért jön ki ilyen szép kerek szám. Ezzel a számmal nem csak a tengerszint magasságán, hanem általában mindenhol így számolnak. Mint ahogy középsulis fizikafeladatokban a szobahőmérsékletet mindig 20°C-nak tekintik, úgy a légköri nyomásnál is ez a helyzet. Ha csak nem adnak meg mást, a légköri nyomás mindig 100 000 Pa.


Ezt röviden úgy is fel lehet írni, hogy: 10^5 Pa (ejtsd: 10 az 5-ödiken pascal).



5.)


Figyelem!!


1 Pa = 10^5 bar, (ejtsd: bár, igen ez is egy nyomás mértékegység)


Tehát a légkörnyi nyomás "bar"-ban:


10^5 Pa = 10^5 * 10^5 bar = 10^10 bar



6.)


A nyomás jele: p


Tehát a megadott adat alapján ebben a feladatban:


p(légnyomás) = 10^5 Pa



7.)


"Mekkora a nyomás a medence alján?"


Először is tudni kell hozzá, hogy: Milyen mélyen van a medence alja?


A víz 1,8 méter magas, tehát a vízfelszíntől 1,8 m-re van a medence alja. Ez úgyis mondhatjuk, hogy: A vízoszlop magassága 1,8 méter. (Attól, hogy nem oszlopszerűen helyezkedik el a víz a medencébe, értelemszerűen még vízoszlopnak nevezzük.)


Tudjuk tehát, hogy: M = 1,8 m



8.)


Akkor még kell tudnunk a Földnek, mint bolygónak a gravitációs erejéből fakadó GRAVITÁCIÓS GYORSULÁS-t is. A gravitációs erő a Föld tömege miatt van, ez az erő pedig okoz egy GYORSULÁST! Figyelem, nekünk nem a "gravitációs erő", hanem a "gravitációs gyorsulás" kell!


Ezt g-vel jelöljük: g = 9,81 m/s^2


Ennyi a Földön a gravitációs gyorsulás. Ha valami esik, az olyan, mintha egy ilyen gyorsan gyorsuló járműben száguldana. Nyilván a kezdeti sebesség nulla, aztán egy másodperc alatt 9,81 m/s-ra gyorsul. Két másodperc után már 2*9,81 = 19,62-vel fog esni. És így tovább, és így tovább. Ezt a folyamatos gyorsulást nevezzük gravitációs gyorsulásnak. 9,81 m/s^2 az értéke, de számolhatunk 10 m/s^2-tel is, ha kerekítve számolunk vele. Mi most számoljunk kerekítve, oké?


Ez esetben akkor: g = 10 m/s^2



9.)


Ezek után már csak a víz sűrűségét kell tudni:


A fizikában ha nincs megadva a víz sűrűsége, akkor mindig a szobahőmérsékleten lévő víz sűrűségével számolunk. Azaz 21°C-os vízzel. ha csak nem ír mást a feladat, a víz hőmérsékletét ennyinek kell venni.


A víz sűrűségének a jele "ρ" (ejtsd: ró), ez egy görög betű. A sűrűség jele mindig ez. A mértékegysége pedig: kg/m^3


Könnyű dolgunk van, mert a víz szobahőmérsékleten pont 1000 kg/m^3



10.)


Namost! Megvan mindegyik adat a nyomás (azaz a medence alján lévő nyomás) kiszámításához:


A folyadék belsejében egy adott ponton a nyomás a következőképpen számítható:


(nyomás) = (az adott folyadék sűrűsége) * (az adott bolygón lévő gravitációs gyorsulás) * (az adott térbeli pontnak a folyadékfelszíntől lévő távolsága)


Mi most, hogy már megbeszéltük, a víz sűrűségével számolunk, a Föld bolygó grav. gyorsulásával, és a térbeli pont a medence legalján van.


Így tehát a vízoszlop nyomása:


p(vízoszlop) = ρ * g * M = 1000 * 10 * 1,8 = 18000 Pa


Ennyi lenne a nyomás, ha nem lenne légköri nyomás. De a légköri nyomás 10^5 Pa, ez mindenképp hozzáadódik. A légköri nyomással mindig kell számolni, hacsak nem hermetikusan zárt rendszerrel számolunk.


Tehát a medence alján lévő nyomás:


p = p(vízoszlop) + p(légnyomás) = 18000 Pa + 100000 Pa = 118 000 Pa



11.)


Mekkora erő nyomja a medence alját?


Tudnod kell, hogy az erőt mindig egy bizonyos területre számolják. A víz a medence aljának teljes felületét nyoma.


A medence aljának területe: A = X * Y = 10 m * 20 m = 200 m^2


Mennyi a medence alján a nyomás? p = 118 00 Pa


Ezek alapján az erő (nyilván a medence aljának teljes felületére értelemszerűen):


F = p * A = 118 000 Pa * 200 m^2 = 23 600 000 N


(ahol: F az erő jele, N pedig az erő mértékegysége (ejtsd: newton).

2019. nov. 1. 20:10
 3/5 A kérdező kommentje:
Ööööö.... az egész évfolyam ezt a feladatot kapta és nem tettem föl ilyen kérdést de koszi a választ mind2toknek
2019. nov. 1. 21:32
 4/5 anonim ***** válasza:

"5.)



Figyelem!!



1 Pa = 10^5 bar, (ejtsd: bár, igen ez is egy nyomás mértékegység)



Tehát a légkörnyi nyomás "bar"-ban:



10^5 Pa = 10^5 * 10^5 bar = 10^10 bar"


Itt nem maradt le egy mínusz?


1Pa = 10^(-5) Pa


És 10^5Pa = 1 bar?


Forrás, wikipedia:

"1 bar 100 kilopascal nyomásnak felel meg, és megközelítőleg egyenlő a Földön a tengerszinten mérhető atmoszferikus nyomással."

2019. nov. 1. 23:09
 5/5 anonim ***** válasza:

Dehogynem, elírtam. A tengerszinten lévő légköri nyomás kb. 1 bar, ami 10^5 Pa. De ezen kívül még találtam kisebb elírásokat, illetve többek között a fizikában a szobahőmérséklet nem 20, hanem 20 és 25 fok között van valahol, mi a suliban mindig 21-nek vettük.


Nagyon siettem a gépeléssel, ez a hátránya ha valaki rövid idő alatt akar sokat írni.

2019. nov. 2. 10:40