Milyen magasságig képes felemelkedni az a merev vázú léghajó, melynek térfogata 75,3 m3, összes tömege 43,8 kg?


Tételezzük fel, hogy az atmoszféra izotermikus, a levegő hőmérséklete és nyomása a föld felszínén 20 Cfok, illetve 766 Hgmm! A levegő specifikus gázállandója 287 J/kgK.


Meg tudná valaki írni a pontos eredményt? És a kiindulási képleteket megadni és a főbb lépéseket?



2019. nov. 3. 01:25
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

1.)

V(léghajó) = 75,3 m^3


m(léghajó) = 43,8 kg


h = ? (a "h" a magasságot jelöli, amilyen magasra felemelkedik a léghajó)



2.)

A léghajó merev vázú, tehát a légnyomás változásával nem változik a térfogata. Azaz marad 75,3 m^3 akkor is, ha a földfelszínhez közel van és magasabb a nyomás, és marad ekkora akkor is, ha nagyon magasan van, ahol a légnyomás sokkal kisebb. Minél kisebb a légnyomás, a léghajó fala annál jobban kitágulna, végül szét is szakadhatna nagy magasságban, de mivel merev vázú, ezért ez nem történik meg.



3.)

NORMÁLÁLLAPOT:


A levegő normálállapota az, amikor a levegő pont 0°C-os, és 101 325 Pa légnyomású. Ha a kettő közül valamelyik változik, akkor az már nem normálállapot.


Tengerszinten pont 101 325 Pa körüli a légnyomás, ha 0°C-os a levegő. Ergo, a tengerszinten, 0°C-on pont normálállapotú levegőről beszélünk.


1 m^3 normálállapotú levegőt 1 nm^3 (ejtsd: 1 normálköbméter)-nek nevezünk.


Ezt a 101 325 Pa nyomást 1 atmoszférának is nevezzük. Itt az "atmoszférát" most nem a "légkör" szinonimájaként használjuk. Hanem az "atomszféra" itt most egy külön nyomásmértékegység. Az atmoszféra jele: atm


1 atm = 101 325 Pa



4.)

STANDARDÁLLAPOT:


A levegő normálállapotát ne keverjük össze a standardállapottal.


Mert míg a normálállapotnál a hőmérséklet is adott (0°C-fok), addig a standardállapotnál nem adott a hőmérséklet, csak a nyomás.


Standardállapotban a nyomás 100 000 Pa, de a hőmérséklet tetszőleges. Tehát mindig meg kell adnunk, hogy mekkora a hőmérséklet. Mert a standardállapotú levegő önmagában csak azt jelenti, hogy a levegő 100 000 Pa nyomású. Ez nem csak a levegőnél, hanem a minden gáznál érvényes.


Vagyis standardállapotnál a levegő nyomása (közel) ugyan akkora, mint normálállapotban, de normálállapotban ki van kötve, hogy a levegőnek 0°C-osnak kell lennie.


Régebben standardállapoton a nyomás 101 325 Pa volt, de 1982-ben ezt megváltoztatták 100 000 Pa-ra.

De az USA-ban maradt továbbra is 101 325 Pa, tehát némileg ők más értékkel számolnak.


(Nálunk a standardállapotú levegő 1 bar, náluk 1 atm.)



5.)

Van egy más fajta jelölés a nyomásra, az pedig a "bar".


1 bar = 100 000 Pa , ami körülbelül egyenlő 1 atm-val. Nem teljesen, de ha kerekítünk, akkor igen.


Középiskolás feladatokban legtöbbször nem is atm-val, hanem bar-ral számolnak, azaz 100 000 Pa-lal. Így a számolás is némileg egyszerűbb, hiszen ilyenkor kerek értékkel számolunk.



6.)

Van a nyomásnak másik két megadási módja is, a mmHg és a torr.


A higanymilliméter jele mmHg, vagy Hgmm.


1 atm = 760 mmHg


1 mmHg = 1 mm magas higanyoszlop nyomásával.


Tehát:

1 atm (azaz a légköri levegő nyomása tengerszinten) = 760 mmHg (azaz 760 mm magas higanyoszlop nyomásával, ami 76 cm, ami 0,76 m)



7.)

A torr jele: torr

(a jele ugyan az, mint a neve)


1 torr = 1/760 atm, vagyis 1 atm = 760 torr


Tehát: 1 torr = 1 mmHg , azaz a kettő érték egyenlő.



ADATOK A FELADATHOZ:



8.)

A nyomás jele: p


p = 766 mmHg = 1,007895 atm = 102 125 Pa (kerekítve, de a kerekítés nem is számottevő, csak négy század "Pa")



9.)

A hőmérséklet jele: T


T = 20°C = 273,15 + 20 = 293,15 K



Celsius-skála:

Mértékegysége: °C (ejtsd: Celsius-fok)

A 0°C értéket a jég fagyáspontja (vagy olvadáspontja, ahogy tetszik) jelenti, 1 atm-on (azaz légköri nyomáson).

A 100°C értéket a víz forráspontja jelenti, ugyancsak 1 atm-on.


Azaz normál légköri nyomáson megmérték a víz fagyáspontját és forráspontját, és azt felosztották 100 egyenlő részre. Minden egyes rész 1 fokot jelent.



Kelvin-skála:

Mértékegysége: K (ejtsd: kelvin)

A kelvin mint mértékegység mindig 273,15-tel nagyobb, mint a °C-fok értéke. tehát ha valami x°C-os, akkor az (x + 273,15) K.


0 K = -273,15°C

Tehát 0 K egyenlő az abszolút nulla fokkal, aminél hidegebb nem létezhet.


Ha kelvinben számolunk, értelemszerűen nem jöhet ki negatív érték. Celsius-fokban kijöhet.


Fontos, hogy a Kelvin-skálában a fokok közti távolságok ugyan akkorák, mint a Celsius-skálában, csak a kezdőpont más a két skála esetében. Míg a kezdőpont Celsius-foknál a víz fagyáspontja 1 atm-on, addig a kelvin-skálában az abszolút nulla fok, a "legnagyobb hideg" ami létezhet.

Ezért a Celsius-fok mínuszba is mehet, de a kelvin nem.



Fahrenheit-skála:

Mértékegysége: °F (ejtsd: Fahrenheit-fok)

Itt a kezdeti értéket egy speciális sós oldat fagyáspontja adja, ami a legtovább le tud hűlni, amíg meg nem fagy. A másik pont az emberi test hőmérséklete, és ezt osztotta 96-tal.


Itt már a fokok közti távolságok nem egyenlőek a Kelvin- és a Celsius-skálában lévőhöz. Hanem 1,8-cal nagyobb. Tehát ha egy bizonyos hőmérséklet 1°F-kal nő, akkor 1,8°C-kal nőtt.


Átváltás:


[°C] = ([°F] - 32) / 1,8


[°F] = [°C] * 1,8 + 32 (nyilván először szorozzuk a °C-t 1,8-cal, aztán adjuk hozza a 32-t)



10.)

Az atmoszféra izotermikus.

Itt most az "atmoszféra" szót a légkör szinonimájaként használják.


Ha egy folyamat izotermikus, akkor az azt jelenti, hogy a hőmérséklete nem változik. Ha a légkört tekintjük izotermikusnak, akkor a magasság növekedésével nem hűl a levegő. Azaz homogénen mindenhol 20°C-kal számolunk. Ezt jelenti az, hogy izotermikus.


A nyomás természetesen változhat, és ezzel az adott gáz (jelen esetben levegő) sűrűsége is. Csak a hőmérséklet marad állandó.


Nyilván, mivel a hőmérséklet nem változik, sem az entalpia, sem a belső energia nem változik.



11.)

Kétféle gázállandó van. Egyetemes, és specifikus.



EGYETEMES GÁZÁLLANDÓ:

(Mondjuk még univerzális, általános, vagy moláris gázállandónak.)


Az egyetemes gázállandó egy konkrét érték. Egyetemes, tehát ahogy a neve is mutatja, mindenhol ugyan akkora. Azaz: ÁLLANDÓ.


Jele: R, vagy Rm


M.egysége: J/(mol*K), vagy J/(kmol*K)


Értéke mindig állandó: R = 8,314 J/(mol*K) = 8314 J/(kmol*K)


Számolás:

Normálállapoton kell számolni mindig mindennel, ezért is egyetemes.


R = (p*V)/T = állandó , ahol:


"p" a gáz normálállapotú nyomása (tehát 101 325 Pa), "V" itt most nem a sima, hanem a moláris térfogat, de normál állapoton (0,02241 m^3/mol), T pedig a gáz hőmérséklete normálállapoton kelvinben (273,15 K).


Mivel állandó az értéke, ezért egyetemes, és ezért p0*V0/T0 = p1*V1/T1 = ... = R = állandó



SPECIFIKUS GÁZÁLLANDÓ:


Specifikus, tehát nem állandó.

Jele: Rs

M.egysége: J/(mol*K), vagy J/(kmol*K)


Látható, hogy ugyan az a mértékegysége, mint az egyetemes gázállandónak, hiszen ez is gázállandó.


Rs = (p*V)/(T*M) = állandó , ahol:


"p" a gáz normálállapotú nyomása (101 325 Pa), "V" a normálállapotú moláris térfogat (0,02241 m^3/mol), "T" a gáz hőmérséklete normálállapoton (273,15 K), "M" az adott gáz moláris tömege (egyedül ez független a normálállapottól, tehát ez változó lehet).


A moláris tömeg mértékegysége: kg/kg , tehát 1 , tehát tulajdonképpen nincs mértékegysége.


Látható tehát, hogy a két gázállandó között csak egy osztás a különbség:

Rs = R/M

(mivel moláris tömeggel osztunk, aminek nincs mértékegysége, ezért a két gázállandó mértékegysége ugyan az)



12.)

Adatok:

A levegő specifikus gázállandója: Rs(lev.) = 287 J/kgK


A légnyomás a földfelszínen: p = 766 mmHg = 1,007895 atm = 102 125 Pa


A léghajó térfogata és tömege: V(léghajó) = 75,3 m^3 ; m(léghajó) = 43,8 kg


A léghajó sűrűsége: ρ(légh.) = m/V = 43,8/75,3 = 0,5817 kg/m^3


(A léghajó addig emelkedik, amíg a sűrűsége könnyebb, mint a levegőé.)


20°C-on a levegő 1,2045 kg/m^3 , tehát: ρ(lev.) = 1,2045 kg/m^3


A levegő hőmérséklete: T = 20°C = 273,15 K (és izotermikus, tehát a légkörben ez a hőmérséklet állandónak tekinthető a feladatban)

2019. nov. 3. 16:04
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2019. nov. 11. 18:10