Sos! Sürgősen meg kéne oldanom, de egyszerűen mindig elkavarodok. Segítene valaki hogy ne kapjak 1est?


Mari néni tyúktojásokat vitt a piacra. Az első órában eladta a tojások hatod részét és még 5 tojást, a következő órában a megmaradt tojások ötöd részét és még 4 tojást, majd a megmaradt tojások negyed részét és még 3 tojást, ezután a megmaradt tojások harmadát és még 2 tojást, végül a megmaradt tojások felét és még 1 tojást. Mivel a végére már csak 4 tyúktojása maradt, azt hazavitte és megsütötte.


Hány tojással indult Mari néni a piacra?


2019. nov. 22. 10:11
 1/7 anonim ***** válasza:

x tojást vitt a piacra.

1. eladás: (1/6x + 5), maradt (5/6x - 5)

2. eladás: 1/5 * (5/6x - 5) + 4 = 1/6x -1 + 4 = 1/6x + 3. Maradt: (5/6x - 5) - (1/6x + 3) = 4/6x - 8

3. eladás: 1/4 * (4/6x - 8) + 3 = 1/6x - 2 + 3 = 1/6x + 1. Maradt: (4/6x - 8) - (1/6x + 1) = 3/6x - 9

4. eladás: 1/3 * (3/6x - 9) + 2 = 1/6x - 3 + 2 = 1/6x - 1. Maradt: (3/6x - 9) - (1/6x - 1) = 2/6x - 8

5. eladás: 1/2 * (2/6x - 8) + 1 = 1/6x - 4 + 1 = 1/6x - 3. Maradt: (2/6x - 8) - (1/6x - 3) = 1/6x - 5.

1/6x - 5 = 4. Ezt kell megoldani.

2019. nov. 22. 10:36
 2/7 anonim ***** válasza:

Volt x tojása

Aztán x-x/6, tehát 5x/6 maradt 1 óra után, amiből kivonsz még 5-öt

Utána ((5x/6)*4/5)-4

Aztán (((5x/6)*4/5)-4)*3/4)-3

Majd ((((5x/6*4/5)-4)*3/4)-3)*2/3)-2

Végül ((((((5x/6*4/5)-4)*3/4)-3)*2/3)-2)*1/2)-1=4


Tehát /+1

((((((((5x/6)-5)*4/5)-4)*3/4)-3)*2/3)-2)*1/2=5 /:1/2

(((((((5x/6)-5)*4/5)-4)*3/4)-3)*2/3)-2=10 /+2

((((((5x/6)-5)*4/5)-4)*3/4)-3)*2/3=12 /:2/3

(((((5x/6)-5)*4/5)-4)*3/4)-3=18 /+3

((((5x/6)-5)*4/5)-4)*3/4=21 /:3/4

(((5x/6)-5)*4/5)-4=24 /+4

((5x/6)-5)*4/5=28 /:4/5

(5x/6)-5=30

5x/6=35 /:5/6

x=42

2019. nov. 22. 10:36
 3/7 anonim ***** válasza:
#10.36 Nem jó, ellenőrizd le!
2019. nov. 22. 10:39
 4/7 anonim ***** válasza:
76%

Sokkal egyszerűbb, ha visszafelé számolsz.


vége: 4 tojás, innen indulunk

"végül a megmaradt tojások felét és még 1 tojást. "


Mennyije volt, amiből 4 maradt?

(4+1)*2=10


"ezután a megmaradt tojások harmadát és még 2 tojást"

(10+2)*3/2 = 18 (3/2-el kell szorozni, mert ha a harmadát adta el, akkor 2/3-a maradt és annak reciproka 3/2)


"majd a megmaradt tojások negyed részét és még 3 tojást"


(18+3)*4/3 = 28


"a következő órában a megmaradt tojások ötöd részét és még 4 tojást"


(28+4)*5/4 = 40


"Az első órában eladta a tojások hatod részét és még 5 tojást"


(40+5)*6/5 = 54


54-el ment a piacra.

2019. nov. 22. 10:50
 5/7 anonim ***** válasza:
#4 ez a visszafele gondolkodas tetszik, igy sose oldottunk meg ilyen jellegu feladatot iskolaban, nem is ertem miert. sokkal gyakorlatiasabb
2019. nov. 22. 11:25
 6/7 anonim ***** válasza:
76%

Pedig vannak külön típusfeladatok a visszafelé számolásra. Szerintem a legtöbb helyen "tanítják" ezt, más kérdés, hogy milyen hatékonysággal.


Nekem úgy tűnik ezt a feladatot is azért konstruálták, hogy ezt a gondolkodást megmutassák, és nem azért, hogy 6 egymásba ágyazott zárójelet írjon fel szerencsétlen tanuló.

2019. nov. 22. 12:07
 7/7 anonim ***** válasza:
#6 azt azert hozza kell tenni hogy 99ben kezdtem az altalanost :D lehet ma mar vannak ilyen feladatok, en csak az x-es zarojeles megoldasokra emlekszem
2019. nov. 22. 12:11