Oszthatóság 9. osztály, tudnátok lökni egyet rajtam? :D

Segítsetek kérlek, van egy feladat 3 napja ülök felette, nem én tanulom, csak segítséget kértek tőlem, én úgy gondolom hogy ez a feladat nem teljes, valami hiányzik, nincs leírva, de az is lehet hogy jó így, csak én nem értek hozzá. A feladat: Milyen m eleme N-nek osztói 4-gyel? 20+3m, 8m+3, 5m+6, Mi a feladat, hogy kell hozzá állni valaki tudja mi ez? Órai munka semmi róla,nem tudom azt se hogy hol keressem, még van ilyen hogy 10n+32m 5n+1 ahol n eleme N-nek

2019. nov. 24. 15:49
 1/3 anonim ***** válasza:

Az a kérdés, hogy az m betű helyére milyen természetes szám írható, hogy a 20+3m, 8m+3 és 5m+6 osztható legyen 4-gyel?


Nézzük az elsőt;


ha m=0, akkor 20+3*0=20, ez osztható 4-gyel

ha m=1, akkor 20+3*1=23, ez nem osztható 4-gyel

ha m=2, akkor 20+3*2=26, ez sem osztható 4-gyel

ha m=3, akkor 20+3*3=29, ez sem osztható 4-gyel

ha m=4, akkor 20+3*4=32, ez osztható 4-gyel.

.

.

.


Hogyha ezt folytatjuk, akkor azt látjuk, hogy ha m értéke 4-gyel osztható, akkor az egész osztható lesz 4-gyel. Ez még egyelőre csak egy sejtés, ami azt jelenti, hogy reményeink szerint a levezetéssel ezt kapjuk.


A megoldásnál számelméleti alapvetéseket kellene felhasználni, viszont átláthatóbb a megoldás, hogyha törtekkel számolunk; osszuk el a 20+3m-et 4-gyel:


(20+3m)/4


A törteknél tanult számítások alapján ez felírható ilyen alakban:


20/4 + 3*(m/4)


20/4 értéke 5, a 3*(m/4) esetén nem tudunk egyszerűsíteni, így ez csak akkor lesz osztható, hogyha m osztható 4-gyel, és ezt sejtettük meg az elején.


A másodiknál is lehet próbálgatni, akkor azt kapjuk, hogy sosem lesz osztható 4-gyel, de ugyanezzel a módszerrel be lehet látni;


(8m+3)/4 = (8m)/4 + 3/4 = 2m + 3/4


Mivel 2m értéke biztosan egész, a 3/4 értéke pedig nem, egész+tört=tört, ezért nincs olyan m, hogy ez egész lehetne, így az eredeti kifejezés nem osztható 4-gyel.


5m+6 esetén egy kicsit több dolgunk van:


(5m+6)/4 = (4m+m+4+2)/4 = (4m)/4 + 4/4 + (m+2)/4 = m + 1 + (m+2)/4


Ebből azt láthatjuk, hogy ha m értéke 2, 6, 10, 14, ..., akkor az eredmény egész lesz, ezt úgy tudjuk leírni, hogy ha m értéke 4-gyel osztva 2 maradékot ad, akkor lesz egész.


Az utolsó kettőnél mi a kérdés?

2019. nov. 24. 17:01
 2/3 A kérdező kommentje:
nagyon kedves vagy, az utolsónál a kérdés sincs leírva :D Ezt amit most nekem leírtál, hol találom meg, hogy az illetőnek el tudjam magyarázni?
2019. nov. 24. 17:29
 3/3 anonim ***** válasza:
Számelmélet.
2019. nov. 24. 17:59