Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a különbség a kortizon és...

Mi a különbség a kortizon és a kortizol között?

Figyelt kérdés

A stresszről kell esszét írnunk és ugye van az alap 2 stresszhormon az adrenalin és a noradrenalin. De még írja valamelyik oldal a kortizont, máshol viszont a kortizolt írják. És a hidrokortizol akkor most melyiknek a másik neve? Mi a különbség a 2 hormon között? És ha még van más fontos stresszhormon is akkor megköszönném ha azokat is leírná nekem egy hozzáértőbb ha csak felsorolás szintjén is. Köszönöm előre is a segítséget <3

19/L



2019. dec. 29. 18:29
 1/6 anonim ***** válasza:
2019. dec. 29. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Nincs véletlen magyar nyelvű? Sajnos a wikin ennél a 2 cikknél csak a németet és az angolt lehet beállítani :( Fel vagyok mentve nyelvekből, szóval németül egyáltalán nem, angolul meg csak picit tudok. Esetleg ha csak röviden, összefoglalva leírnád már az is sokat segítene :)
2019. dec. 29. 18:55
 3/6 A kérdező kommentje:
A kortizolról találtam magyar nyelvűt de az több ponton hibás. Kvázi a kortizolt és kortizont egymás szinonímáiként mutatja be :( Sajna a wikipédia sokszor nem túl megbízható..
2019. dec. 29. 18:59
 4/6 anonim ***** válasza:
44%
A mellékvesekéreg kortizolt termel, ez az aktív hormon, ami kifejti a hatását a (2-es típusú) glükokortikoid receptorokon. Viszont van egy másik hormon, az aldoszteron, aminek a receptora nagyon hasonló ehhez (1-es típusú glükokortikoid receptor), amit a kortizol szintén aktiválni tudna, de ez nem lenne túl előnyös, hiszen ezek a receptorok valójában az aldoszteronra várnak, és annak a szintje kéne meghatározza a működésüket. Ezért azok a sejtek (pl. a vesében), amiknek a normális működését az aldoszteron szabályozza, van egy speciális enzimük, ami az aktív kortizolt inaktív kortizonná alakítja, és így helyileg hatástalanítja a kortizolt, hogy a receptoron csak az aldoszteron hatása tudjon érvényesülni. Ezért van az, hogy túl magas kortizolszint esetén ez az enzim már nem tud elbánni minden odaérkező kortizollal, ami ezért ezeken a sejteken olyan hatást fog kiváltani, mintha az aldoszteronszint nőtt volna meg, hiszen annak a receptorát aktiválják.
2019. dec. 29. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Még az előző vagyok. A kérdés többi részére elfelejtettem válaszolni. :) Hidrokortizolról én nem tudok, csak hidrokortizonról, ami ugyanaz, mint a szervezetben termelődő kortizol (tehát az aktív hormon), csak akkor hívják így, ha gyógyszerként alkalmazzák. De ugyanaz a molekula. És ja, az adrenalin, noradrenalin, és a kortizol a három legfontosabb stresszhormon szerintem.
2019. dec. 29. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!! \^-^/
2019. dec. 29. 19:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!