Hogyan lehet ezt megmagyarázni?


Hogyan lehet megmagyarázni a következő egyenlőtlenség igazát a valós számok halmazán?

a*gyök(4-a^2)<2

Azt is tudjuk, hogy: 0<a<2


Biztos vagyok benne, hogy ez így van, csak nem tudom megmagyarázni hogy miért.



2020. jan. 1. 21:33
 1/5 anonim ***** válasza:
80%

Mondjuk a számtani és a négyzetes közepek közötti egyenlőtlenséggel:

gyök(x*y)<=gyök[(x^2+y^2)/2]

amiből:(x*y)<=(x^2+y^2)/2

most x=a, y=gyök(4-a^2)

behelyettesítéssel:

a*gyök(4-a^2)<=(a^2+4-a^2)/2=2

egyenlőség akkor van, ha a=gyök(4-a^2)

azaz a^2=4-a^2

azaz a^2=2, amiből a=gyök(2)

tehát egyenlőség is lehet, pontatlan a feladat

2020. jan. 1. 22:57
 2/5 anonim ***** válasza:
70%

Nem egyszerűbb csak simán négyzetre emelni?


a^2*(4-a^2) < 4


-a^4 + 4a^2 < 4


0 < a^4 - 4a^2 + 4


0 < (a^2-2)^2, ez a=gyök(2) esetén nem igaz, minden más esetben igen (mint ahogy azt az előző is írta).

2020. jan. 1. 23:58
 3/5 anonim ***** válasza:

Ha a=sqrt(2), akkor

a*sqrt(4-a^2)=sqrt(2)*sqrt(4-2)=sqrt(2)*sqrt(2)=2

Az állítás nem igaz.

Ha <= lenne, akkor pl. számtani ér mértani közép közötti egyenlőtlenséggel lehetne bizonyítani az állítást.

[link]

2020. jan. 2. 06:48
 4/5 anonim ***** válasza:
2020. jan. 2. 08:38
 5/5 A kérdező kommentje:
Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a hasznos válaszokat :)
2020. jan. 2. 19:27