Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan elemeznéd az alábbi...

Hogyan elemeznéd az alábbi mondatot?

Figyelt kérdés
Az akkumulátor közvetlenül csak egyenfeszültség tárolására, szolgáltatására alkalmas.

#mondat #tanár #fizika #irodalom #nyelvtan #elemzés #én ezt nem is értem mindjárt otthagyom a gecibe
2020. jan. 2. 05:01
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
Úgy, hogy ez a tény és való. Az akkuban csak egyenfeszültség tárolódik, a váltakozót egyenirányitjuk és úgy tudjuk az akkut feltölteni.
2020. jan. 2. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
50%
Nyelvtanilag? Azon belül mondattanilag?
2020. jan. 2. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Nyelvtanilag kellene elemezni.
2020. jan. 2. 17:46
 4/8 anonim ***** válasza:
50%

Ha mondattanilag kell elemezni, akkor alább a megfejtésem.


alkalmas: állítmány (névszói)

akkumulátor: alany

közvetlenül: módhatározó

tárolására, szolgáltatására: állandó határozó

egyenfeszültség: birtokos jelző

2020. jan. 2. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

4-es


A tárolására, szolgáltatására szerintem inkább célhatározó

2020. jan. 3. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Szerintem itt az ún. összetett állítmány van a mondatban.

Olyan, mint pl. az Én szőke vagyok. mondatban. Ahol az állítmány a szőke vagyok.

A kérdezett mondatban pedig az állítmány hogy "tárolására, szolgáltatására alkalmas", nem?

Csak a felsorolás keveri meg, hogy ne látsszon, hogy összetett az állítmány.


Meg lehet fogalmazni máshogyan is, mint hogy Szőke a hajam.

Vagy hogy Az akkumulátor... egyenfeszültséget tárol, szolgáltat.


Nem?

2020. jan. 5. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Utolsó nem, mert az általad hozott példában a vagyok a létige, itt pedig a létige nem jelenik meg, úgyhogy csupán az alkalmas lesz az állítmány.
2020. jan. 5. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

7

Tudom, hogy mindig változnak az értelmezések, de az hogy létige legyen, már régi, nem gondolom, hogy úgy lenne.

Önmagában az "alkalmas" ugyanúgy nem jelent semmit, mint egy létige. és az egyenértékű átfogalmazhatóság mutat szerintem az állítmány összetett mivoltára.

Mert ha az alkalmas -t állíthatjuk, akkor a vagyok-ot is állíthatjuk a szőke vagyok- helyett, és a szőke akkor minőségjelző lesz.

2020. jan. 5. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!