36 fő mindenki tanul az arab, japán vagy kínai nyelv közül . Az arabot 21-en, a japánt 25-en, a kínait 20-an tanulják. Akik nem tanulnak kínaiul, azoknak a fele arabul és japánul is tanul. Akik kínaiul és arabul is tanulnak, azoknak a fele, az az négy fő mindhárom nyelvet tanulja. Hány tanuló tanul csak 1 nyelvet?#Halmaz feladat.
2020. jan. 8. 09:47
1/2 anonim válasza:
Csinálj Venn-diagramot ezek alapján
Mindhárom nyelvet 4-en tanulják.
4-en vannak, akik csak a kínait és az arabot tanulják.
Legyen x azoknak a száma, akik csak az arabot és a japánt tanulják.
Csak arabot 21-4-4-x=13-x fő tanulja,
A csak japánt tanulók száma: x-(13-x)= 2x-13
A csak japánt és kínait tanulók száma: 25-x-4-(2x-13)=34-3x
A csak kínait tanulók száma:20-4-4-(34-3x)=3x-22
Összesen 36-an vannak:
21=2x-13+34-3x+3x-22=36
Innen x=8.
Ezt írd be a Venn-diagramba, és látni fogod, hogy 10-en tanulnak pontosan egy nyelvet.
2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm :)
2020. jan. 8. 10:32