Mi az a szórás?

Figyelt kérdés
Alapvetően tudom hogy mi az, de nekem túl elvont és nem értem mi értelme van a statisztikában. Esetleg valamilyen példákon keresztül el tudnátok magyarázni? (pl az átlagnak, átlagszámításnak értem mi az értelme, de a szórás az teljesen sötét folt)

2020. jan. 21. 18:11
 1/6 anonim ***** válasza:

Az átlag megmondja, hogy mennyi az átlagos érték.

A szórás meg megmutatja, hogy mennyire szóródik az átlag körül.


3,3,3,3,3 átlaga 3, szórás 0, mert minden érték egyforma

2,3,3,3,4 átlaga szintén 3, de ez már szóródik kicsit.

0,0,3,5,5 átlaga szintén 3, de jobban eltérnek az értékek az átlagtól.


Az átlagtól való eltérésnek mérőszáma a szórás.


Gyakorlati haszna pl a pénzügyeknél.


Eléd tesznek 2 ajánlatot, az első hozama 3%, szórása 0.

A második ajánlat hozama 3,5%, szórása 8.


Ha csak az átlagot nézed akkor egyből a másodikat választod. De ha megnézed a szórását is, akkor kiderül, hogy a második az jóval kockázatosabb, hozhat -10%-ot meg +20-at is akár.

2020. jan. 21. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
És miért úgy kell számolni, ahogy?
2020. jan. 21. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
A megfigyelésekből, mérésekből származó adatok szóródása, az, hogy nem mindig pontosan ugyanaz a mérési eredmény. Ebből számítja ki a statisztika a statisztikai szórást, ami persze feltételezi, hogy a mérési adatok eloszlása haranggörbe szerinti. Ebben az értelmezésben az átlagérték +- szórás tartományon belül van a mérési adatok 66,66 %-a. Ez mutatja meg, hogy mennyire pontosak (az átlagértékhez mennyire közeliek) a mérések eredményei, szűk vagy széles a haranggörbe szerinti adat-eloszlás.
2020. jan. 21. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Köszi
2020. jan. 21. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 dq ***** válasza:
Milyen szinten?
2020. jan. 22. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

5.: hogy-hogy milyen szinten?

2020. jan. 27. 20:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!