Melyek azok a p és q egymástól különböző pozitív prímszámok, melyekre p−4p^2+p^3=q−4q^2+q^3?

2020. jan. 29. 20:48
 1/4 anonim ***** válasza:
Biztos, hogy ez a feladat?
2020. jan. 29. 21:05
 2/4 anonim ***** válasza:

Elsővel egyet értek. Tuti ez a feladat?


Csak mert ha:


kiemelem bal oldalt p-t, jobb oldalt q-t, akkor másodfokú egyeletet kapok jobb és bal oldalt is, mint szorzó tényezőt.


p*(1-4p+p^2) = q*(1-4q+q^2)


Innen akár p1,2-re, akár q1,2-re ezek jönnek ki gyöknek:


p1,2 = +4 +/- sqrt(12) / 2


Innen nem lehet tovább menni, mert ha a szorzat egyik tényezője nulla, akkor az egész nulla lenne, így egyenlő lehet mindkettő egyenlet egymással, csak ugye a kapott két gyök egyike sem pozitív prím szám.

2020. jan. 29. 21:31
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Először próbáljunk meg jól rendezni az egyenletben:


p-q + p^3+q^3 = 4p^2-4q^2


Használjuk a tanult azonosságokat az összegeken:


p-q + (p-q)*(p^2+p*q+q^2) = 4*(p+q)(p-q)


Mivel p és q különböző számok, ezért gond nélkül oszthatuno (p-q)-val:


1 + p^2+p*q+q^2 = 4*(p+q)


Emeljünk ki a középső két tagból p-t:


1 + p*(p+q) + q^2 = 4*(p+q)


Vonjuk ki a középső tagot:


1+q^2 = 4*(p+q)-p*(p+q)


Most ki tudunk emelni (p+q)-t:


1+q^2 = (p+q)*(4-p)


Érthető okokból p értéke csak 2 vagy 3 lehet. Ha a rendezést nem p-re, hanem q-ra végeztük volna, ekkor ugyanezt az alakú egyenletet kaptuk volna, csak p és q felcserélve, tehát q-ra is igaz, hogy csak 2 vagy 3 lehet az értéke.


Tehát p=2 és q=3, és q=2 és p=3 lehet az egyenletnek a megoldása. Azt látjuk, hogy mindkettőre -6=-6 jön ki, tehát valóban megoldásai az egyenletnek.


Ezzel megtaláltuk az összes megoldást.

2020. jan. 29. 22:12
 4/4 anonim ***** válasza:
Jó válasz utolsó, nem vettem észre, hogy fel lehetne használni az azonosságokat.
2020. jan. 29. 22:30