Kémia: oxigénfeleslegnél hogy kell számolni?


Hegesztéses példa: Acetilénnel hegesztünk, az égéshez szükséges Oxigén egy gázpalackból van.


C2H2 + 5/2 O2= 2CO2 + H2O


A kérdés az, hogy mennyivel csökkent az ACETILÉNT tartalmazó palack tömege a használat során ha 15 % OXIGÉNFELESLEGET alkalmaztunk?


Hegesztés előtt az oxigén anyagmennyisége:240,5 mol

Hegesztés után az oxigén anyagmennyisége: 170,5 mol


Na most a megoldókulcs így számol:

A hegesztéshez felhasznált oxigén anyagmennyisége: 240,5 - 170,5 = 70,1 mol és azt írja, hogy ez 15%-al több, mint ami kéne, így a szükséges O2 15%-al kevesebb: 60,96 mol O2


majd az egyenlet alapján: 2/5*60,96 mol = 24,38 mol acetilén, ami 634,9 g


De ez tök hülyeségnek tűnik, az oxigénfeleslegnek nem ez a definíciója..., hanem: O2 felesleg = Felhasznált O2/ Megmaradt O2


Hát hogy néz az már ki, hogy a reakcióhoz felhasználódott 70,1 mol O2, ja de várjá' ez azért 15%-al több mint ami kellett volna...mi van..? 15% O2 felesleg nem azt jelenti, hogy a megmaradt Oxigén 15%-al több, mint ami a hegesztéshez kellett volna?


Köszi


2020. febr. 4. 21:00
 1/3 A kérdező kommentje:

vagy esetleg itt úgy érti, hogy az Oxigénpalackból a hegesztőpisztolyba vezettünk 70,1 mol O2-t, de nem kellett volna annyit, hanem csak 60,96 molt égett el.

Csak az a baj, hogy az oxigén feleslegnek hivatalosan nem ez a definíciója kémiai számolásoknál.

2020. febr. 4. 21:07
 2/3 anonim ***** válasza:

Jelölje x a szükséges O2-t. Ennek 15 %-os feleslege 70,1. Matematikailag:

x + 0,15 x = x (1 + 0,15) = 70,1

x = 60,96

Megjegyzés: O2 Felesleg % = Megmaradt O2 / Szükséges O2 x 100 = (Felhasznált O2 - Szükséges O2) / Szükséges O2 x 100

2020. febr. 5. 16:53
 3/3 anonim ***** válasza:
Tudtam segíteni ebben a primitív feladatban? Mert ha véletlenül neked igen akkor lökj már ide egy köszönömöt vagy valami.
2020. febr. 6. 17:33