Fizika zsenik segítség,9. osztályos Lendületmegmaradás?

Előszöris a lendület, vagy a lendületmegmaradás jele az I? másodszor a nagy M mit jelent? harmadszor meg mitől függ, hogy m1•v1=m2•v2 vagy m1•v1+m2•v2=0 (azt tudom hogy itt álló testről van szó de az a 0 akkor is minek kell meg azt is tudom hogy mikor + es -) az utolsó, hogy volt egy olyan m1=m2=M=10kg es a képlet pedig 0=m1•v1+(m+M)•v1 es hogy miert kell oda az osszeadás a zárójelbe? Lehet, hogy ezek nagyon hülye kérdések, de a tanáromnak enyhe idegproblémái vannak főleg ha kérdezünk és holnap dolgozatot írok 1.órában és nagyon félek. Köszi, ha valaki válaszol addig is
2020. febr. 6. 21:54
 1/4 anonim ***** válasza:
43%
A lendület jele I. A M betű, nem tudom, mit jelent. A lendületmegmaradás azt jelenti, hogy két test lendületének az összege nem változik. A lendület a test tömegének a és sebességének szorzata, vagyis I = m * v. Ha a tanárodnak idegproblémái vannak, használd a könyved!
2020. febr. 6. 21:59
 2/4 anonim ***** válasza:

A lendület (impulzus, I) a tömeg és sebesség szorzata. Ha két tömeg kölcsönhatásba lép (pl. ütköznek), akkor a lendületeik összege nem változik. Ha az egyik lendületet veszít, akkor a másik annyit nyer. Általában ha felírod a kölcsönhatás előtti és utáni lendületek összegét egy egyenlőségjel két oldalára, akkor csak egy ismeretlen lesz, szépen rendezhető arra az egyenlet.

"mitől függ, hogy m1•v1=m2•v2 vagy m1•v1+m2•v2=0"

Ez ugyanaz, csak át van rendezve az egyenlet.

"m1=m2=M=10kg es a képlet pedig 0=m1•v1+(m+M)•v1"

Ehhez tudni kéne, mi volt a feladat, milyen kölcsönhatásról volt szó, mit nevezett a feladat M-nek. (De szerintem itt valami el van írva.)

2020. febr. 6. 22:30
 3/4 anonim ***** válasza:

"Előszöris a lendület, vagy a lendületmegmaradás jele az I?"


A lendület fizikai mennyiség, a lendületmegmaradás pedig egy törvény. Jele csak mennyiségnek lehet, így a lendületet jelöli I, az impulzus szóból.


"másodszor a nagy M mit jelent?"


Sokmindent jelenthet. Pl. valamilyen tömeget, forgatónyomatékot, vagy egyes esetekben impulzusmomentumot. Bár utóbbit csak kevés szakirodalom használja, mivel N vagy pi az elfogadott jelölés.


"harmadszor meg mitől függ, hogy m1•v1=m2•v2 vagy m1•v1+m2•v2=0"


Attól, hogy a sebességeket milyen irányultságúnak veszed fel.(előjelek!!)


"azt tudom hogy itt álló testről van szó de az a 0 akkor is minek kell meg azt is tudom hogy mikor + es -"


Álló test? Akkor kell definiálnod a vonatkoztatási rendszert is. Gondolom ez tiszta sor. A 0 meg azért van, amiért a lendületmegmaradás törvénye is. Ha érted az impulzusmemaradást, akkor a 0-át is. Ha a +/- előjeleket tudnád, akkor meg az előző kérdést nem tetted volna fel. valami szerintem összezavarodott az agyadban, nem világos számodra a lendületmegmaradás. A nehézséget valószinüleg az okozhatja, hogy a lendület vektor (mivel a sebesség is, de a tömeg skalár) amit ugyebár nem elegendő a nagyságával jellemezni. (Pontosabban egy vektort a nagysága nem határoz meg egyértelműen. De ez már matematikai, nem fizika. Ha a matek nem megy, a fizika sem fog...)


"az utolsó, hogy volt egy olyan m1=m2=M=10kg es a képlet pedig 0=m1•v1+(m+M)•v1 es hogy miert kell oda az osszeadás a zárójelbe?"


Ha értenéd a lendületmegmaradást, akkor ezt is. A nagyobb baj, hogy a feladatkiírást sem közlöd. A jelölésed sem konzisztens. Van m1, m2 megy M. Akkor mi az m az egyenletben?

A mibenléte egyébként ezeknek a feladatoknak hogy rajzolj magadnak egy ábrát, dolgozatnál is. Jelöld hogy mi ütközik mivel, ki ugrik ki a csónakból, és az ábrán is jelöld a sebességeket. Ne a kész képletekre támaszkodj, hanem legyen fizikai képed arról, hogy mondjuk ütközés után melyik test melyik irányba megy tovább, és úgy jelöld be, annak megfelelően írd fel az egyenleteket.


Ha nem látod, hogy merre fognak mozogni a testek, akkor vegyél fel mindenkit pozitív irányba, és aszerint írd fel az egyenleteket. Ha negatív érték jön ki a sebességre, az nem hiba, pusztán azt fogja jelenteni hogy a fölvett iránnyal ellentétes.

2020. febr. 6. 22:54
 4/4 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm mindenkinek! (azért nem használom a könyvet mert fullra ellentmond annak amit csináltunk, és igen, tudom hogy nem értem az egészet, ezért írtam ki)
2020. febr. 7. 07:18