Egy 30 V-rá méretezett izzó teljesítménye 20W egy 60V-is izzóé 100W

A két izzót sorbakötjük és 50V feszültségre kapcsoljuk..melyiken esik nagyobb teljesítmény.

A egyenlő

B 30 V-oson

C 60V-oson



2020. febr. 17. 15:18
 1/1 anonim ***** válasza:

• P = U*I → I = P/U

• R= U/I = U/(P/U) = U²/P

1.) U = 30 V; P = 20 W; R = 30²/20 = 900/20 = 45 Ω

2.) U = 60 V; P = 100 W; R = 60²/100 = 3600/100 = 36 Ω

• A sorbakapcsolt ellenállásértékek eredője 45 Ω + 36 Ω = 81 Ω

• 50 V-os feszültség esetén az áramerősség I = U/R = 50/81 = 0,61728395061 A.

• P = U*I; U = I*R; P = I²*R

1.) A 30 V 20 W-os (45 Ω-os) ízzón a teljesítmény P = 0,61728395061²*45 W

2.) A 60 V 100 W-os (36 Ω-os) ízzón a teljesítmény P = 0,61728395061²*36 W

A teljesítmények kiszámolása nélkül is látszik, hogy a 30 V 20 W-os ízzó teljesítménye lesz nagyobb. (Ugyanazt a négyzetszámot nagyobb számmal kell szorozni.)

2020. febr. 17. 16:22