Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mese novella elemzés egyszerűen?

Mese novella elemzés egyszerűen?

Figyelt kérdés
Kiss Ottó Szegény ember vacsorája című rövid meséjét kene elemezni összehasonlítani a klasszikus mesékkel (különbségek, azonosságok) 1.5 oldalasnak kene lennie, azonban én egyáltalán nem tudom hogyan kezdjek neki. Előre is koszonom a segítséget!

2020. márc. 8. 21:42
 1/6 anonim ***** válasza:
1. lépés: ugorj be a HF kategóriába és nézz körül.
2020. márc. 8. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Felütés: a klasszikushoz hasonló: "élt egyszer egy...".

Mára tizenhét gyereknél érezzük, hogy eltérünk a szokásoktól: a 17 nem meseszám. Ezt kifejted (3, 7, 9, 12 stb).

A fürdés-kád nincs, ezt még talán elhinnénk, de az esőbe való kiállás már bizarr, nem tűnik valósnak, a lefekvés/ ágy sincs, viszont már egyértelművé teszi, hogy paródiával van dolgunk, hiszen egy szalmazsáknak legalább lennie kellene. A hangnem derűs, a szegénységet a család nem éli meg tragédiaként.

"Kivéve amikor nem"-ez a fordulat nem illik a népmeseszerű hangvételbe, megtöri azt.

A "hát akkor egyél" csattanónak volt szánva, de nem vicces.

Tanulság nincs.(szerintem)


Remélem, össze tudsz hozni ebből valamit.

Am a Gábriel és a kígyó sokkal jobb, én azt adtam volna elemezni.

2020. márc. 8. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Mára=már a
2020. márc. 8. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Paródia.

Ennél többet fölösleges elemezni.

Egyébként úgy kezdj neki, hogy elolvasod.

Utána pedig leírod, ami eszedbe jutott róla.

2020. márc. 9. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Akkor essünk neki:


Bevezetésben leírod, hogy ez egyfajta szürreális, poszt-modern életkép, amely egyszerre elgondolkoztató és humoros. Ezt kifejted pár mondatban. A mese szerepéről írsz, régen ugye tanmeseként, vagy fabulaként használták, és ez is egyfajta tanmese az életigenlésről. Kifejted pár mondatban.


Aztán a kifejtésben szépen elkezded elemezni a következők alapján:

A "klasszikus" mesék (KM ezentúl) felépítése itt megtalálható-e, vagy sem. Nem, hiszen itt egy rövid szkeccset kapunk.

A KMben vagy tanmeseként, vagy egyéb módon jelen van a tanulság. Itt találunk tanulságot? Nem, vagyis átvitt módon igen, tehát az adott esetben hasonlóság is lehet, az egyszeri ember életfelfogása, a jég hátán is élni képessége, az élethez ragaszkodása az ami a csattanóból kitűnik. Ezt kifejted kicsit részletesebben.

A KM szegény embere és az itteni szegény ember összehasonlítása pár mondatban. Sok a hasonlóság, de korokon és korszakokon átívelő mindenki számára könnyen dekódolható az "egyszer szegény ember" képe, amely itt is megjelenik. Ezt kifejted pár mondatban.

A KM felépítése és eközött hasonlóságot kifejted. A felívelő szakaszban egyre nagyobb nyomást helyez a főhősre, mint ahogy a KMkben is a főhősnek stációkon kell átesnie, hogy elnyerje jutalmát itt maga a történet az, amely felívelő spirálban emeli a feszültséget, egyre nagyobb gondokat, problémákat emelve a főhős elé, ami az éhezésben csúcsosodik ki - de eközben minden felütésre tompítást is használ, egyfajta szürreális megoldást, ezzel véve el a felütések élét.

Maga az éhezés is a KM és ezen történet közös pontja.


Na ezek alapján írd meg, garantált az ötös :)

2020. márc. 9. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szepen koszonom a segitsegeket, nagyon hálás vagyok!:)
2020. márc. 9. 18:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!