Matematikában a kiemelés miért van, illetve miért fontos?


pl 6x + 9y = 3(2x + 3y)

Ez miért jó,hogy ilyen alakba tudom hozzni?


2020. márc. 15. 17:08
 1/8 anonim ***** válasza:
83%

Ez majd néhány másodfokú egyenletnél fog jól jönni, igaz csak 10. osztályban. (ugyanis gyorsabb lesz mint a megoldóképlet)


Pl:

x^2 + 8x + 9 = 9

x^2 + 8x = 0

x * (x + 8) = 0

így:

x1 = 0

x2 = -8

2020. márc. 15. 17:21
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi, és máskor mikor használható?
2020. márc. 15. 17:25
 3/8 anonim ***** válasza:
83%

Jellemzően algebrai problémáknál használjuk.

Van például egy úgynevezett Horner-elrendezés, ami polinomoknál arról szól, hogy számolást tudunk spórolni a kiemeléssel. Például vegyük az

x^5+x^4+x^3+x^2+x+1

polinomot. Ahhoz, hogy ennek egy konkrét értékét megtudjuk, 15 műveletet kell elvégeznünk (mondjuk x=0 és x=1 esetén kicsit kevesebbet, de általában ennyire van szükség). Azonban ha így alakítjuk át:

x*(x*(x*(x*(x+1)+1)+1)+1)+1

akkor máris látható, hogy csak 9 számításra van szükségünk, tehát több, mint harmadával csökkent.

Persze nem kell mindig így átalakítanunk, elég észrevenni, hogy itt hogyan menne a számítás menete, és ez alapján a Horner-táblázattal lehet szépen számolni.

2020. márc. 15. 17:44
 4/8 A kérdező kommentje:
Gondolom ez középsuliba közép matek érettségin nem jön elő,mármint ez az elrendezéses dolog
2020. márc. 15. 17:48
 5/8 anonim ***** válasza:
68%

Nem, ezt felsőbb matematikáál szokták használni.

Középszinten pár feladatot elvétve nincs nagy jelentősége a kiemelésnek.

2020. márc. 15. 18:04
 6/8 A kérdező kommentje:
Esetleg tudnal egy kettot mondani ahol fontos lehet erettsegin?
2020. márc. 15. 18:16
 7/8 anonim ***** válasza:
68%

[link]


[link]


[link]



A polinomok szorzattá alakítása, aminek speciális esete a kiemelés például a fenti esetekben fontos.

2020. márc. 15. 18:59
 8/8 A kérdező kommentje:
Koszi
2020. márc. 16. 16:10