Valaki tud segíteni a biosz házimban (genetika)?


1. Van két magas borsónövényünk a kertünkben, beporozzuk őket egymással. A megérett borsószemeket (40 darab borsószemet) eltesszük vetőmagnak és a következő évben elvetjük. Ebben az évben 30 db magas borsónövényünk és 10 darab alacsony borsónövényünk lesz a kertben. (Ezeket leszüretelve már főzhetünk egy jó borsólevest).

Milyen genotípusa volt az első évben a kertünkben élő két borsónak (a szülőnemzedéknek)? Írják le a keresztezés menetét! Milyen öröklődésmenet szerint öröklődik ez a tulajdonság?



2020. ápr. 3. 11:53
 1/3 anonim ***** válasza:

Ez teljes dominancia


a hasadási arány 3 : 1


tehát a genotípusok: DD, Dd, dD, dd


Ezek csak két heterozigóta növény keresztezéséből születhetnek:


D d

D DD Dd


d Dd dd


D= domináns (magas)

d= recesszív (alacsony)

2020. ápr. 3. 12:55
 2/3 anonim ***** válasza:

Ajjaj, nem lett jó a táblázat, de remélem ezt már ki tudod bogarászni :)


D*D = DD

D*d = Dd

d*D= Dd

d*d = dd

2020. ápr. 3. 13:32
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors választ!
2020. ápr. 3. 15:01