5 piros golyó, 3 kel, 3 fehér golyó van.

Hány felekeppen lehet sorba rendezni ha 2 piros golyó nem kerülhet egymás melle?

Én leírtam az összes lehetőséget arra hogy az 5 pirosat hogyan lehet külön válogatni úgy hogy ne legyen egymás mellett 2.

Ez 21 lehetőség.

De van egy olyan módszer hogy leírom egymás melle ezt:

_X_X_X_X_X_X_

Itt az x azt jelenti hogy oda nem kerülhet piros golyó hiszen annyi hely kell a többi golyonak.

Ezzel az a megoldás jön ki hogy 42-felekeppen tudom a pirosakat külön válogatni úgy hogy ne kerüljön egymás melle 2.

De ez rossz módszer, mivel leírtam az összes lehetőséget és 21felekeppen jöhet ki.

Akkor a megoldásban miért van az hogy 42fele keppen lehet a pirosakat külön szedni úgy hogy ne kerüljön egymás melle 2??


2020. ápr. 4. 22:59
 1/3 anonim ***** válasza:
Ezt írd le még egyszer, érthetően, mert úgy zavaros, ahogy van.
2020. ápr. 5. 01:51
 2/3 anonim ***** válasza:

A 3 kék és a 3 fehér golyót (6 alatt 3)= 20 féleképpen tudod sorba rakni.


Minden ilyen sporrendhez a piros golyók helyét 7 hely közül választhatod ki. Ezt (7 alatt 5) = 21


Így a keresett sorbarandezések száma:

(6 alatt 3)*(7 alatt 5)=20*21=420


Hogy a megoldásban mi és miért van, azt nem tudom.

2020. ápr. 5. 07:42
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszi szépen, nekem is ez jött ki.

Köszönöm.

2020. ápr. 5. 11:16