A feladat: Julinak az egyik tesoja 7 evvel idosebb a masiknal. A 2 teso eletkoranak mertani kozepe 12. Hany evesek Juli tesoi?


En addig jutottam, hogy esetleg gyok alatt a×b=12

A gyokot eltuntetve lenne a×b=144. Innen kene masodfoku egyenlette alakitani?


Mdg olyanon is tanakodtam, h ugy kene felirni, h: gyok alatt a×(a+7)=12 de akkor nem tudom, h kene masodfoku egyenlette alakitani. Sajnos lemaradtam az ilyen tipusu feladatokrol. H kene megoldani?


2020. ápr. 18. 00:27
 1/5 anonim ***** válasza:
51%

Inkább a kettőt egybevetve;


gyök[a*(a+7)]=12

a*(a+7)=144


Itt akár fel is bonthatod a zárójelet, és kapsz egy másodfokú egyenletet, de úgy is lehet gondolkozni, hogy az a értéke csak olyan szám lehet, ami osztója a 144-nek. Tehát elkezdesz keresgélni az (pozitív) osztók között, és hamar megtalálhatod a megoldást.

2020. ápr. 18. 00:39
 2/5 anonim ***** válasza:
4%

Ez nem másodfokú.

Juli egyik tesója: x

Juli másik tesója: x+7

12 = (x+x+7)/2

21 = 2x+7

14 = 2x

x = 7

Tehát egyik tesója 7, a másik 14 éves.

(Bocsi ha elszámoltam valamit, késő van😅)

2020. ápr. 18. 00:46
 3/5 anonim ***** válasza:
0%

Bocsi.. **

24 = 2x+7

17 = 2x

× = 8,5

Előző vagyok. Mondtam hogy késő van...

2020. ápr. 18. 00:50
 4/5 anonim ***** válasza:
Azt leszámítva, hogy a feladatban MÉRTANI közép van és nem számtani, mindent jól csináltál.
2020. ápr. 18. 00:57
 5/5 A kérdező kommentje:
Sajnos.tul egyszeru is lenne igy, kettes. De.koszi! Elso: rendben, megprobalom ugy, koszi!
2020. ápr. 18. 01:06