Egy derékszögű háromszögben a két befogó összege 5 cm-rel nagyobb az átfogónál. A

háromszög egyik hegyesszöge 70°. Mekkorák a háromszög oldalai?


2020. ápr. 26. 15:27
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen az egyik befogó a, a másik b, az átfogó ekkor c=sqrt(a^2+b^2)=a+b-5 a feladat szerint.

Továbbá sin 70°=a/(sqrt(a^2+b^2)), amiből sqrt(a^2+b^2)=a/sin70°. Írjuk át az átfogóra kapott egyenletet:

a/sin70°=a+b-5, innen kifejezhető b, a függvényében, és beírható pl. a sin 70°=a/(sqrt(a^2+b^2)) egyenletbe, innen megvan az a oldal, b-t kifejeztük, az is megvan, a c-t pedig a c=sqrt(a^2+b^2)=a+b-5 összefüggéssel számoljuk ki!

Üdv

2020. ápr. 26. 15:40
 2/2 anonim ***** válasza:

[link]


a/c=sin70° => a = c*sin70°=0,9397c

b/c=cos70° => b = c*cos70°=0,3420c

a+b=1,2817c

1,2817c-5=c

0,2817c=5

c=17,15, a=16,68, b=6,07

2020. ápr. 26. 15:42