Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell naplót írni? Mik...

Hogyan kell naplót írni? Mik a napló forma sajátosságai???

Figyelt kérdés
2020. máj. 14. 18:53
 1/2 anonymousreview60 ***** válasza:

Én sajnos nem napi (amint kellene), hanem kisebb rendszerességgel írok naplót. Van, amikor naponta, de most volt egy kisebb depressziós időszakom, és 2 hónapja nem írtam egy sort sem, amit kicsit sajnálok, mert így nehezebb lesz visszatekinteni a 21. század elejének pestises időszakára.


A naplóbejegyzésések mindig valamilyen év, hónap, nap, hétnap, (esetleg) helyszín (tehát 2020.05.(vagy: május).15., péntek, Budapest) megjelöléssel indulnak.

Új sorban követi ezt maga a bejegyzés, ami szinte mindig epikus prózai formát ölt. Nem tilos a verses forma sem, de én olyant még nem láttam, pedig írok naplót és olvastam Anna Frank naplóját is.

A naplóbejegyzés indulhat a napló, mint másik valóságos személy megszólításával (Anna Frank: Kedves Naplóm! ...) - és végződik esetenként elköszönéssel is, ami inkább nőkre jellemző, de úgy rémlik(!), mintha ezt férfi irodalmárnál is láttam volna. Mikes Kelemen levelei egy elképzelt "Kedves [nagy]néném"-nek írta, aki tkp. ezt a napló megszemélyesítő szerepet töltötte be.

A napló célja szerint elsődlegesen a naplóíró belső lelki világára kell reflektáljon a külső történések következményeképpen, de kiterjedhet a külső világ történéseinek részletes leírására is. Ez utóbbi útinaplóknál, útleírásoknál lényegesebb (ibn Fadlan (ld. 13. harcos valós előképe), ibn Battuta stb.). Nálam sajnos a külső leírás dominál, amit igyekszek csökkenteni, hiszen a napló legelső célja a saját belső változásaink visszatekintése, és emellett a külső történések rögzítése.

A napi történések tagoltan (nem kötelező, de érdemes) jelennek meg. Anna Frank esetében külön bekezdésekben voltak tinivitái az anyjával, szobatársi konfliktusa a fogorvossal és szerelmi dolgai a Pieter nevű fiúval.


Nálam a felépítés így néz ki.


2020.05.15., péntek, Budapest

Történelem:

... (Amit érdemesnek tartok leírni. Max von Sydow halála, Torgyán József halála, egy érdekesebb Nobe-díj bejelentése stb.)


Ami történt:

... (Ami velem történt aznap. Pl.: Első csók, első petting, első motorozás, ... .)


Amit tanultam:

... (Ezek jellemzően emberi jellembeli dolgok.Pl.:)

Az embereket direkt provokáció nélkül, mérsékelt hangnemben folytatott, jószándékú beszélgetésben is ingerelhetjük az akaratunkon kívül.


Siker:

... (A munkahelyi féléves projektemet elfogadták és bónuszt is kapok érte. Ha a következő is ilyen sikeres lesz, elő is léptetnek.)


Vicces:

... (Ami nagyon vicces történt aznap: aranyköpések, más vicces dolgok, kárörvendetes helyzetek.)

2020. máj. 15. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Én úgy szoktam:

Dátum

Kedves Naplóm!

Leírom, mi történt aznap és hogy ezek mik váltottak ki belőlem/milyen gondolataim vannak mostanság/érzések/régebbi eseményeket mesélek el vagy reflektáló ezekre

Szerintem mindegy, nincsenek konkrét szabályok. Valaki a dátumot/megszólítást erőltetettnek érzi, tehát ha úgy érzed, belevághatsz csak in medias res is :)

Nem kell görcsölni a külalakon, a helyesíráson, nem kell bemutatni embereket, hisz magadnak írod, tudod kikről van szó

2020. jún. 14. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!