Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy kell novellát elemezni?

Hogy kell novellát elemezni?

Figyelt kérdés
Még sosem csináltam ilyet és nincs semmilyen kiindulópontom.

2020. máj. 15. 15:51
 1/4 anonim ***** válasza:
2020. máj. 15. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Igen, köszönöm, ezeket már végiglapoztam úgy a nyolcadik oldalig, de semmi konkrétumot nem találtam, csak hogy milyen szempontjai lehetnek. Ami engem érdekelne, hogy konkrétan hogyan kell a novellát a cím, felütés, zérlat, szerkezet, idő és térbeliség alapján megvizsgálni. Ez lenne a feladatom, de semmilyen példaelemzést nem találtam erre, ami hasznos lenne.
2020. máj. 15. 16:05
 3/4 anonim ***** válasza:

Én egy elvileg jó magyaros gimibe jártam, most érettségiztem. Magyarból az egyik feladat egy novella elemzése volt, ami a 100 pontból 50-et tesz ki, tehát elég fontos.


Szóval azt hittem 4 év alatt rájövök, hogyan kell novellát elemezni, de nem ez történt, ugyanúgy nem tudok :D


Szerencsére érettségin meg vannak adva a szempontok, amiket meg kell vizsgálni, és ez alapján lehet jó sokat rizsázni.


Ha nincsenek szempontjaid, akkor néhány dolgot általánosan meg lehet vizsgálni. Mire utal a cím, mi a szerepe? (lehet témamegjelölő, motívumot írhatja le, sejtetheti a fordulatot...) A szerkezetet meg lehet említeni (expozíció, bonyodalom/konfliktus, cselekmény kibontakozása, tetőpont, megoldás). Fontos, hogy elvileg egy elemzésben nem lehet a történetet mesélni. Viszont valamilyen módon meg kell fogalmazni mi történik, és ezeket a szempontok alapján jól végig lehet nézni. Ahelyett, hogy leírnád, hogy a novellában a két főszereplő eltéved, és nem találják meg egymást; írd azt, hogy a mű bonyodalma, hogy..., és máris elemzés.


Nagyon sok novellában a szereplők és kapcsolataik kapják a főszerepet, erre is ki lehet térni. Fontos lehet az elbeszélő nézőpont: E/1,belső? E/3 külső? objektív? szubjektív? mindentudó vagy ő is csak a sztori haladtával tudja meg mi történik, esetleg a történet része? És ennek mi a szerepe? Ha pl. E/3-as, objektív, akkor segíthet, hogy pártatlanul lássa az olvasó a történteket stb.


Sokszor falusi környezetben játszódik egy novella története, ilyenkor népies megszólalások, pletykák figyelhetők meg. Ezeknek is lehet szerepe; pl. a pletyka által derül ki valami. Sejtetések, előreutalások vannak-e benne? Kihagyások? Van-e kiemelkedő motívum, ez mit jelenthet? Még sokszor a színeknek is szerepük van. Egyik kedvencem, mikor a szereplő neve utal a tulajdonságára, ezt beszélő név-nek szoktuk mi hívni.


A műfajt is meg lehet vizsgálni, vannak-e olyan jelek, amik másik műfajra utalnak, pl. mesei elemek? Valóságos a hely és a szereplők, vagy kitaláltak, egy misztikus világ részei?


Persze nehéz általánosan elemezni egy novellát, mert minden történetben másra kerül a hangsúly. Ha viszont többször elolvasod, és a fentebb írtakat végignézed, valószínűleg kiderül, hogy mi is a történetben a fontos. Egy személyes történet, vagy talán az egész emberiség számára mond egy tanulságot? Esetleg szembeállíthat kétféle világot, emberi - isteni vagy falusi - városi... Mi okozza a fordulatot, és ennek milyen jelei vannak? Kinek szólhat a novella, felnőtteknek, gyermekeknek? Fontos a történelmi háttér, esetleg egy korról szól?


Én egy novellaelemzésnél nem írnék bele személyes véleményt, de ha valami eszedbejut, ne félj, írd nyugodtan le :D Szóval szerintem nehéz általánosan elemezni valamit. Elolvasod a sztorit, és rá kell jönnöd, hogy mi a lényege a történetnek, és ezt ecsetelgeted, hogy mi erősíti meg ezt a mondanivalót a novellában. Remélem valamennyire hasznos volt, bár igazán szerintem csak úgy lehet megérteni, ha megpróbálod magadtól.

Melyik novellát kell elemezned? :D

2020. máj. 15. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Igen, köszönöm szépen a válaszodat, a legnagyobb baj, hogy határidőre van és sajna nincs ihletem, nem tudom hogyan fogjak hozzá. Maupassant Jelenés c. novellájáról van szó, és semmilyen magyar, de még angol nyelvű elemzést sem találtam róla, amiből esetleg egy kis segítséget meríthetnék. Mivel most csak online óráink voltak, nem igazán volt idő arra, hogy mindent átvegyünk és emiatt sok minden nem teljesen világos.
2020. máj. 15. 17:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!