Kéne egy kis segítség az alábbi feladatban (fizika)?


Fizika tanárom feladott egy feladatot nem érti az osztály.


Egy 6 m hosszú, 50 kg tömegű vízszintes gerenda két végén van alátámasztva. Az egyik végétől 1,5 m-re egy 80 kg tömegű kőműves áll rajta. Mekkora erővel nyomja az alátámasztás a két végpontban a gerendát?


A feladatban a nehezítés, hogy nem paraméteresen, hanem az egyensúlyi feltételek képlettel való felírása után be kell helyettesíteni és úgy kiszámolni a kényszererőket.



2020. máj. 17. 18:29
 1/1 anonim ***** válasza:

Tényleg elég nagy hülyeség, hogy egyből be kell helyettesíteni, de attól még nem érthetetlen a feladat:

Newton II. törvénye a gerendára (a felfele irányt választva pozitívnak, és az erők nagyságát írva):

X – S_komuves – S_gerenda + Y = 0,

(1) X – m_komuves*g – m_gerenda*g + Y = 0,

(Ugye a két alátámasztás nyomja X és Y erővel felfelé, a kőműves meg a saját súlya húzza lefelé.)

A forgatónyomaték-egyenlet a kőműveshez közelebbi alátámasztás körül felírva, a lefele forgatás irányát pozitívnak választva:

X*0 + S_komuves*d_komuvesazxtol + S_gerenda*d_gerendasulypontjaaszeletol – Y*L_gerendahossz

(2) X*0 + m_komuves*g*d + m_gerenda*g*L/2 – Y*L = 0.


Ez két egyenlet a két ismeretlenre, amit most úgy kell megoldani, hogy egyből beírsz mindent. Arra majd figyeljetek, hogy ne mind ugyanarra a pontra írjátok fel a forgatónyomaték-egyenletet, meg az előjel konvenciókat is variáljátok, különben lebuktok, hogy együtt csináltátok.


(1) X – (80 kg)*(9,81 m/s^2) – (50 kg)*(9,81 m/s^2) + Y = 0,

(2) 0 + (80 kg)*(9,81 m/s^2)*(1,5 m) + (50 kg)*(9,81 m/s^2)*(6 m)/2 – Y*(6 m) = 0.


(1) X + Y = 1275,3 N,

(2) 2648,7 N*m = Y*(6 m).

2020. máj. 17. 19:02