Boriszcica2 kérdése:

Egy 700 menetes primer tekercset tartalmazó transzformátor szekunder tekercse olyan 350 menetes tekercs amelynek a 100.menetnél is van megcsapolása Milyen feszültségeket vehetünk le a szekundertekercsről ha a primer tekercset a 230V?

Egy 700 menetes primer tekercset tartalmazó transzformátor szekunder tekercse olyan 350 menetes tekercs, amelynek a 100. menetnél is van megcsapolása (kivezetése). Milyen feszültségeket vehetünk le a szekunder tekercsről, ha a primer tekercset a 230 V-os hálózati feszültségre kapcsoljuk?
2020. máj. 27. 16:14
 1/4 A kérdező kommentje:
A megjegyzésben van a kérdés mert nem enfedte kiírni
2020. máj. 27. 16:14
 2/4 anonim ***** válasza:

Mivel nincs megadva drop, így tökéletes transzformátort tételezünk fel (nincs sem tekercsellenállás, sem szórás).

Az egy menetre eső feszültség:

230V/700me=0,32857143 V/me (8 tizedesjegyre kerekítve)

A teljes szekunder tekercs menetszáma a primernek a fele, tehát a szekunder két vége között a primer fesz. fele lesz.

És tényleg:

350me×0,32857143V/me=115 V (ami tényleg 230V/2)

Ebből

100me×0,32857143V/me=32,857143 V

van a 100 menetes részen, és a maradék a 350-100=250 menetes részen:

250me×0,32857143V/me=82,1428575 V

Ellenőrzés:

32,857143V+82,14285753V=115V

2020. máj. 27. 17:09
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi szépen
2020. máj. 27. 21:32
 4/4 anonim ***** válasza:

#2 megoldása is jó, de nem kell feltétlenül kiszámítani a voltonkénti menetszámot.


Az ideális transzformátor alapegyenlete:


U1 / U2 = N1 / N2


A szekunder tekercs megcsapolása N2 = 100. menetnél van, az előző egyenletből kifejezve U2-t:


U2 = U1 · (N2 / N1) = 230 · (100 / 700) = 32,86 V


A szekunder tekercs vége N3 = 350. menetnél van, az előzőhöz hasonlóan U3:


U3 = U1 · (N3 / N1) = 230 · (350 / 700) = 115 V


A szekunder tekercs vége és a megcsapolás közötti menetszám: N4 = N3 – N2 = 350 – 100 = 250. Ebben a tekercsrészben indukált feszültség:


U4 = U1 · (N4 / N1) = 230 · (250 / 700) = 82,14 V


E feszültség számítható így is:


U4 = U3 – U2 = 115 – 32,86 = 82,14 V

2020. máj. 29. 14:30