Valaki megtudja nekem ezt oldani? Fizikai képlet.


1.) Egy autó egyenes vonalú egyenletes mozgást végez, az útja két szakaszból áll. Az első szakasz hossza100m, 5 s alatt teszi meg, a második szakasz hossza200m, 40 másodperc alatt teszi meg. Mennyi az átlagsebessége? Készítsük el a sebesség-idő és út-idő grafikont

2.)Egy autó egyenes vonalú egyenletesen változó mozgást végez. 36km/h sebességgel halad,majd 2 m/s2 gyorsulással mozog 20 másodpercig. Mekkora sebességet ér el? Mekkora utat tesz meg ezalatt? Készítsük el a sebesség-idő, és út-idő grafikont!


2020. jún. 3. 09:14
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

1. Átlagsebességet úgy számolunk, hogy a megtett teljes utat elosszuk a megtételéhez szükséges teljes idővel. Értelem szerűen a teljes utat úgy kapod meg, ha a két szakaszt összeadod: 100m + 200m = 300m A két idtartamod is összeadod, hogy megkapd a teljes út megtételéhez szükséges időt: 5s + 40s = 45s Most már csak annyi a dolgod, hogy a 300m-t elisztod ezzel a számmal, így megkapod, hogy 6,67m/s az átlagsebessége, ez a végeredmény.A grafiikonhoz pedig tudsz mintát nézni a neten, csak beírod, egyenes vonalú egyenletes mozgás grafikonja. Nem nehéz megrajzolni.


2. Itt egy nem nulla kezdsebességű egyenletesen gyorsuló mozgásról van szó. Ebben az esetben a sebességet ezzel a képlettel számilod ki: v1 = v0 + a * t A v0 a kezdősebesség, mely ebben az esetben 36km/h, ezt át kell váltani m/s-ba, ami 10m/s (elosztod a 36-t 3,6-del) . Az a a gyorsulás, amit a feladat is ír, hogy 2m/s2. A t a gyorsulás ideje, ami most 20s. Ezt behelyettesíted, így megkapod, hogy v1 = 10m/s + 2m/s2 × 20s = 10m/s + 40m/s = 50m/s Ekkora sebességet ér el. A megtett útra a következő képlet vonatkozik: s = v0 × t + (a/2) × t2 Ebből már tudjuk, hogy a v0 10m/s, a t 20s, az a 2m/s2 (ezek ugyan azok, mint a végsebesség kiszámításánál is viltak) Behelyettesítve azt kapod, hogy s = 10m/s × 20s + (2m/s2 / 2) × 20s a négyzeten = 10m/s × 20s + 1m/s2 × 400s2 = 200m + 400m = 600m Ennyi utat tesz meg ez idő alatt. Itt is bírsz grafikonhoz mintákat nézni a netről, csak beírod, hogy nem nulla kezdősebességű egyenletesen változó mozgás grafikonja. Ezt sem nehéz megrajzolni

2020. jún. 3. 11:51