Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy kéne befejezni a mondatot...

Hogy kéne befejezni a mondatot? A testvérem támogatása sokat segített, és hozzájárult ahhoz, hogy sikeres lettem/legyek.

Figyelt kérdés
2020. szept. 6. 11:38
A kérdező szavazást indított:
...sikeres lettem.
...sikeres legyek.
20 szavazat
 1/10 A kérdező kommentje:
Érdekes, többen az elsőre szavaztak, én viszont pont a másikat (sikeres legyek) gondoltam jobbnak.
2020. szept. 6. 13:39
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Mindkettő lehet helyes, szövegkörnyezettől és élethelyzettől függően
2020. szept. 6. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Mi a különbség a jelentésük között?
2020. szept. 6. 15:52
 4/10 anonim ***** válasza:
81%

Sikeres lettem: Megtörtént, sikeres vagy.

Sikeres legyél: Lehet, hogy sikeres vagy lehet, hogy (még) nem. De a testvéred hozzájárult ahhoz, hogy az legyél.

2020. szept. 9. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:
63%
Inkább céljaim elérésében.
2020. szept. 13. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
83%

Ha azt mondod, hogy segített abban, hogy sikeres lettél, akkor az azt jelenti, hogy már sikeres vagy, vagy akár azt is jelentheti, hogy sikeres voltál, de már nem vagy az (nyilván ez adott szituációban kiderül).


Ha segített abban, hogy sikeres legyél, az azt jelenti, hogy segít neked sikeressé válni, de ez nem jelenti azt, hogy már most az vagy.


Pl ha azt mondod, hogy a testvérem segített abban, hogy nagy házam lett, vagy azt, hogy segített abban, hogy nagy házam legyen, akkor az egy kézzel foghatóbb dolog, egyik egy megtörtént dolgot jelent, másik pedig lehet, hogy csak annyit, hogy összehozott egy találkozót egy ingatlanossal. De utóbbit úgy is használhatod, hogyha már megvan a házad, mert akkor egy múltban végbement folyamatról beszélsz, tehát a múltban sokat segített, hogy nagy házad legyen (a jövőben, ami most már a jelen).

2020. szept. 13. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszi, mondjuk nekem ez a mondat:

A testvérem támogatása sokat segített, és hozzájárult ahhoz, hogy sikeres legyek.

azt jelenti elsősorban, hogy már sikeres vagyok

2020. szept. 13. 21:41
 8/10 anonim ***** válasza:
Igazából a kontextusból kiderül. Ha mondjuk vezérigazgatóként mondod ezt, akkor egyértelmű, hogy úgy érted. De mondjuk ha cégalapításban töröd a fejedet, mert ezzel szeretnél sikeres lennél és valakinek meséled, hogy a testvéred támogatása..., akkor egyértelmű, hogy még nem vagy sikeres, de a testvéred hozzájárult, hogy az legyél.
2020. szept. 13. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
*szeretnél sikeres lenni
2020. szept. 13. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
A házzal kapcsolatos példánál melyik változatra gondoltál abban az értelemben, hogy csak összehozott egy ingatlanossal (nagy házam lett/nagy házam legyen) ?
2020. szept. 13. 22:15

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!