Írja fel kettesszámrendszerben a következő számokat:1,2,3,4,5?

Tudna valaki segíteni? Ha esetleg magyarázat is társul mellé, annak külön örülök 😁
2020. szept. 9. 21:53
 1/7 anonim ***** válasza:
39%

1, 10, 11, 20, 21


A lényeg az, hogy amikor mi a számokkal 10-es számrendszerben számolunk, akkor minden szám felírható összegalakban helyiérték szerint, például


3518 = 3*1000 + 5*100 + 1*10 + 5*1, illetve ugyanez hatványokkal:

3518 = 3*10^3 + 5*10^2 + 1*10^1 + 5*10^0


Ha 2-es számrendszerben számolunk, akkor a fenti összegben nem 10^valahanyadikon tényezők vannak, hanem 2^valahanyadikon tényezők. Például a 2-es számrendszerbeli 110010 szám így néz ki, ha 10-es számrendszerbe akarjuk fejteni: 1*2^5 + 1*2^4 + 0*2^3 + 0*2^2 + 1*10^1 + 0*10^0


Gyakorlatilag ugyanazt kell csinálni, mint 10-es számrendszerben, csak a helyiértékek megnevezései mások; egyesek, tizesek, százasok, ezresek, ... helyett egyesek, kettesek, négyesek, nyolcasok, ... vannak.

2020. szept. 9. 22:29
 2/7 anonim ***** válasza:
64%

Az elején elírtam:


1, 10, 11, 100, 101

2020. szept. 9. 22:30
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Esetleg az eredményeket le tudnád írni hatványokkal ? Mármint hogy, hogy jött ki a végeredmény.
2020. szept. 9. 22:44
 4/7 anonim ***** válasza:
58%

A kettes számrendszerben azok a poz. eg. számjegyek szerepelnek, amik kisebbek kettőnél, és még a nulla. Vagyis most az 1 és 0 számjegyek használhatóak, a nyolcas számrendszerben pedig az 1,2,3,4,5,6,7, és a 0.


A számokat mindig úgy kell felírni, hogy csak ezeket használhatod, ezeket kell növekvő sorba rendezni.

Az 1, az a kettes számrendszerben is 1.

A 2 már nem lehet 2, mert olyan számjegyet nem tartalmaz, ezért írunk az 1-es mellé a legkisebb elérhető számot, a 0-t.

A 3: a 10 utáni leírható szám a 11.

4: a 11 utáni leírható szám nem a 110, hanem a 100.

5: a 100 utáni leírható szám a 101.


Ez a magyarázat nem hiszem, hogy a matematikusoknak tetszene, de én így értettem meg.

2020. szept. 9. 23:47
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm 😊
2020. szept. 10. 22:49
 6/7 BringaManó ***** válasza:

"az eredményeket le tudnád írni hatványokkal?"


1 = 1*2^0

2 = 1*2^1 + 0*2^0

3 = 1*2^1 + 1*2^0

4 = 1*2^2 + 0*2^1 + 0*2^0

5 = 1*2^2 + 0*2^1 + 1*2^0



ui.: az #1-ben volt egy kis tévesztés, így néz ki helyesen:

1*2^5 + 1*2^4 + 0*2^3 + 0*2^2 + 1*2^1 + 0*2^0

2020. szept. 14. 11:36
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek 😊
2020. szept. 14. 22:12